Resekcja korzenia zęba. Czym jest resekcja korzenia?

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
Asystentka

Resekcja korzenia zęba. Czym jest resekcja korzenia?

Post autor: Asystentka »

Resekcja korzenia zęba
Czym jest resekcja korzenia?

Resekcja korzenia, czy raczej resekcja wierzchołka korzenia zęba, to zabieg mikrochirurgiczny polegający na usunięciu wierzchołka korzenia i uzupełnieniu powstałej luki specjalnym materiałem wypełniającym. Jest zabiegiem wskazanym w przypadku zaawansowanej choroby dziąseł lub pęknięcia korzenia w zębach wielokorzeniowych wcześniej leczonych kanałowo. Po zaaplikowaniu znieczulenia stomatolog przecina błonę śluzową, wycina tzw. "okienko kostne", a następnie usuwa zmienione chorobowo miejsca w wierzchołku korzenia. Po usunięciu wszelkich zmian chorobowych należy uszczelnić kanał korzeniowy specjalnym wypełnieniem. Na błonę śluzową zakłada się szwy.
Czy resekcja korzenia boli?

Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu i nie powinien sprawiać bólu. Gdy środek przeciwbólowy przestanie działać, możemy doświadczyć doznań związanych z gojeniem. Pacjenci po resekcji czasami skarżą się na ból, obrzęki, a przynajmniej uczucie dyskomfortu. Pomocne w tej sytuacji są doustne środki przeciwbólowe oraz okłady z lodu na policzek. Na szczęście, przy prawidłowo gojącej się ranie, powrót do pełnego zdrowia powinien nastąpić w ciągu kilku dni. Jeśli dzieje się inaczej (rana nie goi się, wciąż czujemy ból), należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Czy zabieg zawsze się udaje?

Zabiegi resekcji mają bardzo duży odsetek powodzenia, jeśli są wykonywane przez lekarza używającego powiększenia: mikroskopu stomatologicznego lub lupy zabiegowej oraz z odpowiednim opracowaniem ultradźwiękowym i wypełnieniem wstecznym kanału preparatem MTA. Powiększenie gwarantuję precyzję wykonania zabiegu , zmniejsza dolegliwości po zabiegowe poprzez uzyskanie małego pola zabiegowego; pozwala wyeliminować istnienie pęknięć korzenia , które są niewidoczne gołym okiem. Po kilku dniach od zabiegu stomatolog usuwa szwy. Warto jednak pamiętać, że to nie koniec. O pełnym sukcesie zabiegu możemy mówić, kiedy dojdzie do odtworzenia się kości po resekcji i nie występują żadne komplikacje. Dlatego też przynajmniej w ciągu kilku miesięcy od zabiegu resekcji korzenia powinniśmy pozostawać pod stałą opieką stomatologiczną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post