Krwiaki wewnątrzczaszkowe

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
Asystentka

Krwiaki wewnątrzczaszkowe

Post autor: Asystentka »

Po ciężkich urazach głowy wewnątrzczaszkowo powstają krwiaki o różnej lokalizacji. Powstanie krwiaka jest uzależnione przede wszystkim od energii urazu.

Ogólnie zmiany krwotoczne wewnątrzczaszkowe dzielą się zależnie od lokalizacji na:

krwiaki nadtwardówkowe,
krwiaki podtwardówkowe,
krwiaki śródmózgowe,
stłuczenia i rozerwania tkanki mózgowej.

Należy dodać , że różne rodzaje krwiaków mogą występować jednocześnie. Obecność krwiaków wewnątrzczaszkowych jest często wskazaniem do leczenia neurochirurgicznego (zależne od oceny ciśnienia śródczaszkowego). Jeśli obecność krwiaka zagraża wklinowaniem (czyli patologicznym przemieszczeniem mózgu), stanowi to bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga pilnego leczenia operacyjnego.

Są krwiaki, których nie trzeba operować lub można operować w trybie odroczonym. Leczenie operacyjne odbywa się najczęściej drogą kraniotomii czyli otwarcia płatowego czaszki. Polega to na usunięciu fragmentu kości czaszki oraz krwiaka nad- lub podtwardówkowego albo zmian pourazowych śródmózgowych. Po zabiegu kość przywracana jest specjalnymi szwami lub specjalnymi płytkami.

Specjalnym rodzajem krwiaka jest tzw. przewlekły krwiak podtwardówkowy. Występuje on najczęściej u starszych ludzi, najczęściej w 2-3 tygodnie po niewielkim urazie głowy, o którym zazwyczaj się nie pamięta. U chorego pojawia się najczęściej niedowład, zaburzenia mowy i bóle głowy. Krwiak jest płynny, więc do jego usunięcia "wystarczy" wywiercić w czaszce otwory trepanacyjne. Niestety z różnych powodów ma on tendencję do nawracania i jego leczenie bywa kłopotliwe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post