Spada odsetek osób palących papierosy

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Spada odsetek osób palących papierosy

Post autor: Asystentka »

Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie – uważa wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

W sprawozdaniu z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2015 r. podano, cytując badania zrealizowane na zlecenie GIS, że w ubiegłym roku paliło 31% mężczyzn i 18% kobiet, podczas gdy jeszcze w latach 90. odsetek ten wynosił 51% w przypadku mężczyzn i 25% kobiet. Ogółem w 2015 r. regularnie, codziennie paliło 24% polskiego społeczeństwa (dla porównania w 2013 r. – 27%, a w 2011 r. – 31%).

– Palenie papierosów stało się niemodne, źle postrzegane – mówi wiceminister zdrowia. – Coraz więcej osób, szczególnie młodych, wie, że palenie jest szkodliwe, fatalne i obrzydliwe.

Wiceszef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że dzięki edukacji i wprowadzonym regulacjom uda się doprowadzić do tego, że Polska będzie za jakiś czas krajem wolnym od tytoniu, czyli takim, w którym pali mniej niż 10% populacji. – Mam nadzieję, że to marzenie spełni się za mojego życia – dodał.

Kluczem do sukcesu jest, w ocenie Pinkasa, edukacja. – Są dobre możliwości przekazu: media społecznościowe i grupy rówieśnicze; jest coraz lepsza edukacja w szkołach; jest coraz więcej pieniędzy na promowanie prozdrowotnych zachowań – przygotowywanie spotów czy lokowanie niepalenia w serialach telewizyjnych – wskazał Pinkas.

Wiceminister dodał, że istotne są regulacje zawarte w tzw. ustawie antynikotynowej, która wprowadziła m.in. ograniczenia dotyczące używania i sprzedaży e-papierosów.

W sprawozdaniu z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2015 r. wskazano, że czynnikiem najsilniej determinującym palenie jest sytuacja materialna. Zdecydowanie najwyższe odsetki palących notuje się wśród bezrobotnych (55% ogółu) oraz wśród osób źle oceniających swój status materialny (42%), a najmniej wśród osób z wyższym wykształceniem (12% z nich pali) oraz dobrze oceniających swoją sytuację ekonomiczną (19%).

Badanie pokazało, że większość palących osób zaczęła codziennie palić tytoń w młodym wieku (na ogół między 15 a 19 rokiem życia: 63% mężczyzn i 53% kobiet) i pali dużo papierosów (58% mężczyzn i 35% kobiet – co najmniej paczkę papierosów dziennie).

Niespełna jedna trzecia regularnie palących (30%) podjęła w ciągu ostatniego roku próbę zaprzestania palenia, a nieco ponad jedna trzecia palaczy (35%) planuje rzucić palenie w najbliższym czasie.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post