Nowotwory żołądka

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
zxcvb
Użytkownicy
Posty: 5
Rejestracja: 11 maja 2016, o 17:47

Nowotwory żołądka

Post autor: zxcvb »

Witam,

Mam 25 lat, dodam, że mam lekką fobię na punkcie nowotworów, dlatego może moje spostrzeżenia są wyolbrzymione, ale proszę o radę specjalisty. W mojej rodzinie były dwa przypadki nowotworu żołądka o których wiem. Mianowicie mój dziadek i mój pradziadek (ze strony taty) zmarli na takie nowotwory. Dziadek miał ok 62 lat, pradziadek około 72 lat. Ja i tata mamy problemy z żołądkiem, praktycznie codziennie przyjmujemy Controloc 20 mg, jeżeli nie wezmę to praktycznie na 99% będę miał zgagę. Na gastroskopii bylem ok 4 lat temu, wszystko bylo w porządku, lekarz kazał przyjść na kontrolę za 5 lat. Tata bada się cześciej raz na 1-2 lata, ma 60 lat. Ma na zoladku jakiegos malego polipa, ktorego lekarz nie chce usunac bo jest za maly i ma lekkie zapalenie blony sluzowej. Mial tez helicobacter, ale wyleczyl antybiotykami. Teraz moje pytanie, czy przy malych polipach rzeczywiscie nie warto ich usuwac? Oraz czy ten rak może być dziedziczony? Czytalem, ze dziedziczone są tylko nowotwory które wystepuja wsrod mlodych ludzi do 40 roku zycia, u mnie nie bylo takiego przypadku. Wyczytalem tez ze jezeli ma sie uszkodzony ten gen ktory powoduje raka, profilaktycznie nalezy usunac zoladek co na sama mysl o tym przyprawia mnei o panike. Prosze o rade co mam zrobic
dimedicus

Re: Nowotwory żołądka

Post autor: dimedicus »

Trzeba rozgraniczyć dwie sprawy; tata jako ze zmianami powinien wykonywać częściej badania,pani której wyniki badań są dobre,standardowo badanie co 5 lat.Jest to okres wystarczający do rozpoznania zmian i wdrożenia leczenia.
Małe polipy poniżej 1 cm, nie wymagają usunięcia co nie oznacza,że nie można
Jeśli są to polipy hiperplastyczne,mogą samoczynnie się cofnąć,inną sprawą że mogą powstawać też od stosowanie leków hamujących IPP.
podejrzewam,że mogą to być polipy o charakterze ogniskowego rozrostu dołeczkowego i te sporadycznie złośliwieją,więc tu ocena badań decyduje o leczeniu,takim czy innym. Te mogą być też genetyczne i występować u członków rodziny i szansa na to jest bardzo wysoka nawet do 90%.
Więc profilaktyka(w pani przypadku) okresowa kontrola a jeśli będzie się coś dziać niepokojącego,lekarz może przyśpieszyć badanie kontrolne w zależności od potrzeby co rok.
Można też profilaktycznie wykonywać markery nowotworowe np CA19-9 i CEA(które też pozwalają na ocenę innych organów jak np wątroby,trzustki,jelita grubego itd)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post