Lekarze rodzinni nie będą sprzedawać szczepionek

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Lekarze rodzinni nie będą sprzedawać szczepionek

Post autor: Asystentka »

Lekarze rodzinni jednak bez możliwości sprzedaży szczepionek

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła z poprawkami rządowy projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Najwięcej kontrowersji wzbudziły propozycje dotyczące umożliwienia obrotu szczepionkami lekarzom rodzinnym. Wrócił też temat finansowania szczepionek przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2017 r. Nowelizacja wraz z poprawkami została skierowana do drugiego czytania.

W wyniku pierwszego czytania na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, z projektu ustawy o świadczeniach Ministerstwo Zdrowia wycofało zapisy umożliwiające lekarzom obrót szczepionkami. Resort chciał umożliwić lekarzom rodzinnym pracującym w POZ zakup szczepionek na potrzeby pacjentów, którzy chcieliby się dodatkowo zaszczepić w ramach szczepień zalecanych. W tej chwili pacjenci takie szczepionki mogą kupić tylko w aptece. Zdarza się, że lekarze sprowadzają je do przychodni z hurtowni farmaceutycznych, ale nie mogą na nich zarabiać ani pobierać opłat za usługę szczepienia. Szef sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz zwrócił uwagę na nieprecyzyjne przepisy, którymi rząd chciałby wprowadzić taką zmianę. W projekcie zabrakło m.in. jasno określonych zasad gdzie lekarze mogliby zaopatrywać się w szczepionki, po jakiej cenie, a także ile wynosiłaby marża, po doliczeniu której szczepionkę w przychodni mogliby kupować pacjenci. Ministerstwo przychyliło się do uwag Arłukowicza, a poprawkę dotyczącą usunięcia tych zapisów z projektu złożył poseł PiS Tomasz Latos. Padła deklaracja, że resort zdrowia będzie jeszcze pracował nad tą koncepcją.

Dyskusja dotyczyła dziś także szczepień przeciwko pneumokokom. Na poprzednim posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia – przy okazji debaty nad projektem budżetu na przyszły rok – resort zdrowia przyznał, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie sfinansuje tych szczepień dla wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2017 roku. Dziś szef sejmowej Komisji Zdrowia pytał o to kto zdecydował o wycofaniu się rządu ze złożonej kilka miesięcy temu obietnicy. Zapisy o finansowaniu tych szczepień znalazły się już nawet w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia, które trafiło do konsultacji społecznych w lutym tego roku. Decyzja o rezygnacji z finansowania szczepień przeciwko pneumokokom zapadła w związku z uwagami ministra finansów, który nie zgodził się na ich sfinansowanie – przyznał dziś resort zdrowia. Dodatkowa kwota, którą trzeba byłoby wygospodarować na ten cel w budżecie wyniosłaby około 170 mln zł. To mniej więcej tyle, ile dziś kosztują państwo wszystkie inne szczepienia ochronne łącznie.

Rządowy projekt wprowadza też zmiany w dostępie do POZ w przypadku trudności w potwierdzeniu prawa do świadczeń. Ministerstwo zmienia także źródło finansowania szczepień. Od początku przyszłego roku zadanie to miało być realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Rząd jednak zdecydował, że szczepienia nadal będą finansowane z budżetu państwa.

Projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wraz z poprawkami, trafił do drugiego czytania.
Aleksandra Smolińska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post