NSLPZ niebezpieczne dla górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

NSLPZ niebezpieczne dla górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Post autor: Asystentka »

Które NSLPZ są najbezpieczniejsze dla górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego?
Balancing cardiovascular and gastrointestinal risks in nonsteroidal anti-inflammatory drugs use in patients with osteoarthritis: guidelines summary from an international expert group. Wassim Mosleh, Michael E. Farkouh

Stosowanie NSLPZ wiąże się ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych w całym przewodzie pokarmowym.

Skutki niepożądane działania NSLPZ na górny odcinek przewodu pokarmowego to dyspepsja, zgaga i choroba wrzodowa, w tym perforacja i krwawienie z wrzodu. Stosowanie metod gastroprotekcyjnych u chorych z grupy ryzyka (z chorobą wrzodową w wywiadach, w podeszłym wieku, przyjmujących takie leki jak ASA lub antykoagulanty, z zakażeniem Helicobacter lori) leczonych NSLPZ zostało uwzględnione w różnych wytycznych. U chorych obciążonych zwiększonym RŻJ wskazane jest stosowanie NSLPZ w najmniejszej skutecznej dawce, równoczesne stosowanie inhibitora pompy protonowej (IPP) lub zastosowanie leku swoistego dla COX-2.

Ostatnio zauważono rzadsze występowanie powikłań ze strony GOPP, a znaczny wzrost częstości powikłań ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego (DOPP), którym nie można zapobiegać za pomocą IPP. Uszkodzenie jelita cienkiego jest rzadsze i mniejszego stopnia w przypadku celekoksybu w porównaniu z ns-NSLPZ. Za pomocą endoskopii kapsułkowej potwierdzono te obserwacje także wówczas, gdy ns-NSLPZ stosowano razem z IPP.

Dane na temat bezpieczeństwa dla DOPP wybiórczych inhibitorów COX-2 innych niż celekoksyb są skąpe. Dwa badania kliniczne (VIGOR i CONDOR) wykazały zmniejszenie ryzyka poważniejszych zdarzeń niepożądanych ze strony DOPP odpowiednio dla rofekoksybu i celekoksybu; takiej korzyści nie odnotowano jednak dla etorykoksybu w badaniu MEDAL.

W skrócie: wybiórcze inhibitory COX-2 są bezpieczniejsze dla GOPP niż ns-NSLPZ, ale dane dotyczące bezpieczeństwa poszczególnych wybiórczych inhibitory COX-2 dla DOPP nie są jednoznaczne. W porównaniu z ns-NSLPZ ryzyko działań niepożądanych w DOPP było znamiennie mniejsze dla celekoksybu i rofekoksybu, ale nie dla etorykoksybu. Ponadto, jak wykazały badania CONDOR i GI-REASONS, celekoksyb jest bezpieczniejszy dla całego przewodu pokarmowego niż diklofenak w połączeniu z omeprazolem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post