Jak zmniejszyć dolegliwości u meteopatów

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
Asystentka

Jak zmniejszyć dolegliwości u meteopatów

Post autor: Asystentka »

Neurolog radzi meteopatom, jak zmniejszyć dolegliwości
Meteopaci skarżą się głównie bóle głowy, ale niekorzystna pogoda przysparza też problemów z astmą, ciśnieniem, koncentracją i wzmaga bóle reumatyczne. Według eksperta wrażliwość na zmiany pogody to wynik ewolucji. Jak sobie z tym radzić?

Większość Polaków twierdzi, że jest meteopatami i skarży się na różne dolegliwości, których źródła dopatruje się w pogodzie. Bóle nóg czy głowy zwiastują deszcz lub inną zmianę pogody. 50 lat temu meteopatów było o połowę mniej.

Meteopatia to nie choroba czy przypadłość. Według Pawła Błaszczyszyna, neurologa z Przychodni Medycyny Naturalnej Komed, "jest to nadmierna reakcja w odczuwaniu zmian pogody".

Ekspert tłumaczy w tvn24.pl, że jesteśmy "maszyną jonową, która przewodzi impulsy nerwami". Precyzuje, że błony komórkowe mają pompę jonową, która wraz ze zmianą pogody zmienia jonizację powietrza i następuje zaburzenie całego mechanizmu, a organizm reaguje na to. Reakcje na zmiany pogody są - według Błaszczyszyna - wynikiem ewolucji, gdyż taka umiejętność była nam potrzebna do przetrwania.

Jak można zminimalizować niekorzystne skutki zmian pogody?

Ekspert podpowiada, by się hartować: termicznie i przez zwiększoną aktywność fizyczną. Podkreśla, że to znacznie zmniejsza wrażliwość na zmiany pogody.

Aktywny tryb życia (np. systematyczna jazda rowerem, nordic walking) pozwala znacznie ograniczyć chociażby bóle głowy, bez konieczności sięgania po tabletkę.

Neurolog radzi, że ważne jest również odpowiednie nawilżanie pomieszczeń, które jonizują ujemnie powietrze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post