Jak postępować z dzieckiem po urazie głowy?

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Jak postępować z dzieckiem po urazie głowy?

Post autor: Asystentka »

Omówienie artykułu: Scandinavian guidelines for initial management of minor and moderate head trauma in children
Astrand R., Rosenlund C., Undén J.
BMC Medicine, 2016; 14: 33
Aktualne (2016) wytyczne skandynawskie

Opracował dr n. med. Piotr Sawiec
Konsultował dr n. med. Krzysztof Strzyżewski, Katedra i Klinika Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Skróty: GCS – skala Glasgow, MR – rezonans magnetyczny, TK – tomografia komputerowa
Wprowadzenie

Urazy głowy u dzieci stanowią częsty powód wizyt na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Według obliczeń ich częstość wynosi 180–300/100 000/rok, a 80–90% z nich stanowią łagodne urazy głowy.
Zgodnie z klasyfikacją Head Injury Severity Scale (HISS) u dzieci po łagodnych urazach głowy może wystąpić krótkotrwała utrata świadomości lub amnezja, jednak w trakcie badania są one przytomne (14–15 pkt w skali Glasgow [Glasgow Coma Scale – GCS]) i nie stwierdza się u nich żadnych objawów ogniskowych. Pacjenci z tej grupy rzadko wymagają interwencji neurochirurgicznej i rzadko dochodzi u nich do zgonów (0,1–0,2%). Jednak u 4–6% dzieci w pierwszej tomografii komputerowej (TK) głowy stwierdza się zmiany pourazowe. Niektóre nieleczone zaburzenia (np. krwiaki nadtwardówkowe) mogą wywoływać poważne następstwa, a nawet zagrażać życiu, jednak generalnie u osób po łagodnych urazach głowy rzadko obserwuje się istotne powikłania.
Postępowanie u dzieci po urazie głowy zależy od kraju i placówki leczniczej. U każdego pacjenta należy zdecydować, czy konieczne jest wykonanie badań obrazowych (TK), czy też wystarczy sama obserwacja bez dodatkowych badań. TK naraża dziecko na dużą dawkę promieniowania, co jest szczególnie istotne u najmłodszych dzieci, które są najbardziej wrażliwe na rozwój nowotworu indukowanego promieniowaniem jonizującym. Obliczono, że wykonanie 10 000 TK u dzieci do ukończenia 10. roku życia indukuje 1 zachorowanie na białaczkę lub nowotwór mózgu, dlatego podejmuje się wysiłki w kierunku jej zalecania jedynie w rzeczywiście koniecznych przypadkach. Jest to również istotne dla zdrowia publicznego. Dla porównania wytyczne obowiązujące w innych krajach i wytyczne międzynarodowe są bardziej liberalne w kwestii wykonywania TK głowy.
Cel wytycznych

Niniejsze wytyczne mają pomóc lekarzom we wstępnym postępowaniu z dziećmi (do ukończenia 18. rż.) w ciągu pierwszych 24 godzin po urazie głowy, a zwłaszcza w podjęciu decyzji o wykonaniu TK, konieczności obserwacji w szpitalu lub możliwości wypisania do domu. Grupę docelową stanowią lekarze, którzy nie specjalizują się w leczeniu pacjentów po urazach głowy. Natomiast specjaliści w tej dziedzinie będą raczej odstępować od niniejszych wytycznych, postępując zgodnie ze swoim doświadczeniem klinicznym.
Grupa robocza starała się dostosować wytyczne do skandynawskiego systemu opieki zdrowotnej (dotyczy to głównie miejsca hospitalizacji dziecka w zależności od tego, czy planuje się krótką czy długą obserwację; nie wpływa to natomiast na sam proces diagnostyczny – przyp. red.). Wytyczne nie obejmują postępowania u dzieci po ciężkim urazie głowy. Konieczna jest podstawowa znajomość GCS (tab. 1.). Pediatryczna GCS znajduje zastosowanie u dzieci do ukończenia 5. roku życia (tab. 2.).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post