W USA najdroższa opieka medyczna i najniższy poziom zdrowia

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

W USA najdroższa opieka medyczna i najniższy poziom zdrowia

Post autor: Asystentka »

Raport: w USA najdroższa opieka medyczna i najniższy poziom zdrowia
Amerykanie wykazują znacznie niższy poziom zdrowia niż wskazują na to wydatki na opiekę medyczną, które w USA są najwyższe na świecie - wykazał raport Global Burden of Disease Study opublikowany przez „Lancet"
Polska wypadła w nim lepiej niż Stany Zjednoczone, ale gorzej niż kraje Europy Zachodniej. Analizowano 195 krajów na podstawie danych z lat 2010-2015. Na ich podstawie oceniano czy poziom zdrowia obywateli pokrywa się ze statusem ekonomicznym danego kraju.

W raporcie najgorzej wypadły Rosja, Białoruś i Ukraina. Tuż przed nimi uplasowały się m.in. Republika Południowej Afryki oraz Stany Zjednoczone. W przypadku USA jest to zaskakujące, ponieważ kraj ten przeznacza najwięcej na opiekę medyczną (16 proc. PKB).

Polska znalazła się wśród państw, w których poziom zdrowia obywateli jest tylko nieco niższy od poziomu gospodarki. W Europie do tych krajów zaliczono również Austrię, Czechy, Słowację, Rumunię oraz Bułgarię.

Najlepiej wypadły kraje Europie Zachodniej, w tym szczególnie Francja, Hiszpania i Szwecja. Poziom zdrowia okazał się w nich nawet wyższy niż wskazuje na to i tak wysoki poziom rozwoju gospodarczego.

Wśród krajów, w których zdrowie obywateli pokrywa się z poziomem rozwoju gospodarczego lub jest nawet nieco wyższe, znalazły się prawie wszystkie kraje Ameryki Południowej, Meksyk, Finlandia, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania oraz Chiny i Australia

Główny autor raportu Christopher Murray z University of Washington w Seattle twierdzi, że niedostateczny poziom zdrowia Amerykanów wynika z tego, że rozpowszechniona jest wśród nich otyłość, a jednocześnie wysokie są koszty opieki medycznej. Jako przykład w raporcie wymienia się testy alergiczne, za które w USA trzeba zapłacić co najmniej 2 tys. euro, a dzienny pobyt chorego na oddziale intensywnej terapii kosztuje 10 tys. euro.

Według Instytutu Gallupa, reforma amerykańskiej opieki medycznej sprawiła, że dostęp do leczenia ma dziewięciu spośród dziesięciu Amerykanów, czyli o 20 mln więcej niż kilka lat temu, przed jej wprowadzeniem. Jednak bezpłatna jest najczęściej jedynie podstawowa opieka zdrowotna. (PAP)
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post