MZ: osoba z podejrzeniem udaru mózgu powinna trafić do specjalistycznej placówki
Osoba z podejrzeniem udaru mózgu powinna być transportowana bezpośrednio do szpitala z oddziałem neurologicznym, który zajmuje się leczeniem takich pacjentów - wskazuje resort zdrowia. Z danych NIK wynika, że co trzeci taki pacjent trafia do szpitali bez oddziałów udarowych.
W niedawnym raporcie Najwyższa Izba Kontroli informowała, że znaczna część pacjentów z podejrzeniem udaru mózgu trafia do szpitali bez oddziałów udarowych, mimo że w Polsce istnieje rozbudowana sieć placówek z dobrze przygotowanymi oddziałami lub pododdziałami udarowymi.
Jednocześnie Izba oceniała, że leczenie w specjalistycznej placówce nawet czterokrotnie zwiększa szanse pacjenta na przeżycie udaru i normalne funkcjonowanie.
Resort zdrowia, poproszony przez PAP o komentarz do tego raportu, przywołuje dane, z których wynika, że w Polsce funkcjonują 163 szpitalne oddziały udarowe, które są wyspecjalizowane w udzielaniu świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego.
"W związku z powyższym nie ma żadnych przeszkód, aby osoba z udarem trafiła bezpośrednio z zespołu ratownictwa medycznego do właściwego szpitala" - ocenia resort.
MZ podkreśla, że "osoba z podejrzeniem udaru mózgu powinna być transportowana bezpośrednio do szpitala, w którym znajduje się oddział neurologiczny, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką pacjentów z tego typu schorzeniem".
Ministerstwo zaznacza jednocześnie, że gdyby z różnych powodów tak się nie stało (np. pacjent musiał być zabezpieczony do dalszego transportu w najbliższym szpitalu), wówczas w razie konieczności szpital zobowiązany jest zapewnić niezwłoczny transport sanitarny pacjenta po urazie lub w stanie nagłego zagrożenia zdrowia do najbliższej placówki udzielającej świadczeń zdrowotnych w odpowiednim zakresie.
Jednocześnie MZ dodaje, że obecne przepisy "w sposób ogólny opisują postępowanie z pacjentem w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, natomiast każda sytuacja, w której zachodzi podejrzenie niestosowania się zespołów ratownictwa medycznego do opisanych zasad, wymaga indywidualnego rozpatrzenia".
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2014 r., udar mózgu na przestrzeni lat 2000-2012 stanowił na świecie drugą, po chorobach serca, przyczynę zgonów osób dorosłych.
Polska jest drugim, po Rosji, krajem w Europie o największym odsetku zgonów spowodowanych udarami mózgu. Odsetek ten jest u nas ponad dwukrotnie wyższy niż we Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.
I choć w Polsce w ostatnich latach liczba zarejestrowanych przypadków udaru, będącego jednym z najcięższych powikłań choroby nadciśnieniowej, zmniejszyła się z 94,9 tys. w 2009 r. do 89,9 tys. w 2014 r. to ciągle pozostajemy w tyle za rozwiniętymi krajami europejskimi.
Chory z udarem mózgu powinien trafić do specjalistycznej placówki
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
-
Co raz więcej chorych z udarem mózgu.
autor: admin. med. » 21 lip 2016, o 10:07 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 999 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
21 lip 2016, o 10:07
-
-
-
Na kogo można trafić w aptece
autor: Asystentka » 6 lut 2017, o 17:35 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 740 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
6 lut 2017, o 17:35
-
-
-
Czy na ból głowy mozna trafić do szpitala?
autor: Asystentka » 10 sty 2017, o 08:14 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 1000 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
10 sty 2017, o 08:14
-
-
-
W niektórych aptekach można trafić na listę wstydu
autor: admin. med. » 11 maja 2016, o 08:21 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 890 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
11 maja 2016, o 08:21
-
-
-
Rokowanie u chorych z udarem?
autor: Asystentka » 18 lis 2016, o 09:33 » w Neurologia – Psychiatria - Psychologia - 0 Odpowiedzi
- 892 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
18 lis 2016, o 09:33
-