Objawy nerkowe w chorobie Henocha i Schoenleina

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Objawy nerkowe w chorobie Henocha i Schoenleina

Post autor: Asystentka »

Jak należy monitorować objawy nerkowe w chorobie Henocha i Schoenleina?
Odpowiedział
dr n. med. Jacek Postępski
Klinika Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Nefropatia w przebiegu zapalenia naczyń związanego z IgA (IgAV; dawna nazwa: choroba Henocha i Schoenleina) należy do typowych objawów. Występuje aż u 30–50% chorych. Rozpoznanie nefropatii jest tym ważniejsze, że to właśnie jej obecność stanowi najistotniejszy czynnik wpływający na odległe rokowanie w IgAV. Szacuje się, że <10% chorych wymaga biopsji nerek, a nefropatia prowadzi do przewlekłej choroby nerek u <5%. Objawy ze strony nerek mogą występować z opóźnieniem w stosunku do pozostałych, jednak u 85% chorych pojawiają się w ciągu pierwszych 4 tygodni, u 91% w ciągu 6 tygodni i aż u 97% w ciągu pierwszych 6 miesięcy trwania choroby. Występowanie nefropatii może wpływać na intensywność leczenia, dlatego w IgAV zaleca się systematyczne monitorowanie funkcji układu moczowego.

W ostrym okresie choroby analizę moczu należy wykonywać raz w tygodniu. Częstość kontroli zmniejsza się w następnych tygodniach (ryc.). Należy też systematycznie kontrolować ciśnienie tętnicze. Jeśli objawy nefropatii nie wystąpiły w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów choroby, kontroli można zaprzestać. Stwierdzenie nefropatii zawsze stanowi wskazanie do skierowania chorego do nefrologa dziecięcego. Zasady monitorowania objawów nefropatii w przebiegu IgAV przedstawiono na rycinie.

Ryc. Monitorowanie objawów nerkowych w IgAV (zmodyfikowane wg. Tizard E i wsp. Arch. Dis. Child Educ. Pract. Ed., 2008; 93: 1–8).
Załączniki
algorytm-02-650.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post