Niedobór wapnia? Jakie zagrożenie?

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Niedobór wapnia? Jakie zagrożenie?

Post autor: Asystentka »

Wapń pełni w organizmie człowieka arcyważną rolę – lista jego funkcji jest imponująco długa! Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia w organizmie, mogą być bardzo groźne, jednak druga sytuacja zdarza się rzadziej, bo błędy dietetyczne sprawiają, że wciąż mamy go za mało. Jak się objawia niski poziom wapnia i co zrobić, żeby go uzupełnić?
Jaką rolę pełni wapń w organizmie człowieka?

Aby lepiej zrozumieć, czym kończą się niedobory wapnia, warto poznać funkcje, które pełni… Przynajmniej niektóre. Jak pewnie wiesz, wapń to główny składnik układu kostnego. Znajduje się więc w kościach, zębach, ale także paznokciach, zapewniając ich właściwą strukturę i twardość. Oprócz tego wapń umożliwia prawidłową kurczliwość mięśni, funkcjonowanie tkanki nerwowej i wspiera pracę mięśnia sercowego. To dalej nie wszystko. Bierze również udział w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, a poprzez aktywację różnych enzymów uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi oraz przemianie materii. Wyobraź więc sobie teraz brak wapnia w organizmie i możliwe skutki takiego stanu… Bez niego nie jesteśmy zdolni do prawidłowego funkcjonowania!

Co więcej, naukowcy wciąż badają rolę wapnia w organizmie człowieka. Niektóre obserwacje wykazują, że wapń pomaga kontrolować ciśnienie krwi, czyli zapobiega nadciśnieniu. Może też złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz odgrywa rolę w profilaktyce niektórych rodzajów raka, np. wraz z witaminą D wspomaga zapobieganie rakowi piersi u kobiet w okresie przedmenopauzalnym.1
Objawy niedoboru wapnia i skutki nadmiaru

Wapń jest pierwiastkiem ważnym na każdym etapie życia. Skutki niedoboru wapnia w okresie dzieciństwa to niedostateczny wzrost i krzywica. Dorośli także muszą zadbać o jego wystarczającą podaż. Objawy niedoborów wapnia obejmują zniekształcenie i kruchość kości, uszkodzenia zębów, zaburzenia w pracy serca, mięśni i układu nerwowego. Stan odwapnienia prowadzi także do choroby o nazwie tężyczka, która objawia się mrowieniem i bolesnymi skurczami mięśni.

Niski poziom wapnia to częsta bolączka osób w starszym wieku. Przyczyną może być zbyt niskie spożycie produktów bogatych w wapń oraz niedobór witaminy D, która ułatwia jego absorpcję. Czasami też ma miejsce zaburzone wchłanianie pierwiastka w układzie pokarmowym. Brak wapnia przyczynia się zaś do rozwoju osteoporozy, polegającej na stopniowym ubytku masy kostnej i podatnością na złamania.
Co jeść, żeby zapobiec niedoborom wapnia?

Do dobrych źródeł wapnia należą:

mleko i jego przetwory,
jajka,
konserwy rybne zawierające kościec, takie jak szproty czy sardynki,
pieczywo, mąka,
gruboziarniste kasze,
rośliny strączkowe,
warzywa liściaste,
orzechy,
kakao.2

Źródłem wapnia są też niektóre owoce, jak czarne porzeczki, pomarańcze, mandarynki, figi, kiwi czy jeżyny.
Uwaga! Przedawkowanie wapnia też jest niebezpieczne!

Objawy nadmiaru wapnia w organizmie to tworzenie się kamieni nerkowych, zaburzenia pracy serca i oddychania, utrudnione wchłanianie żelaza, cynku i innych składników mineralnych. Zapotrzebowanie na wapń u dorosłych osób wynosi około 1000-1200 mg na dobę i tyle wystarczy, żeby zachować zdrowie!

Makropierwiastki i mikropierwiastki – czym się od siebie różnią?

Zasadę tę łatwo zapamiętać. O makropierwiastkach mówimy wówczas, gdy dzienne zapotrzebowanie na każdy z nich wynosi więcej niż 100 mg. Są nimi: wapń, fosfor, magnez, sód, potas i chlor. Zapotrzebowanie na mikropierwiastki wynosi zaś mniej niż 100 mg – tutaj lista jest dłuższa i znajdują się na niej: żelazo, cynk, mangan, miedź, molibden, kobalt, jod, nikiel, chrom, cyna, selen, krzem, fluor i wanad.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post