Lekarze chcą zmian w przepisach dotyczących sanatoriów

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Lekarze chcą zmian w przepisach dotyczących sanatoriów

Post autor: Asystentka »

Czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne w niektórych województwach przekracza dwa lata, podczas gdy skierowanie od lekarza POZ jest ważne tylko 18 miesięcy. Po tym czasie musi być ponownie zweryfikowane u tego samego lekarza. Na ten problem zwracają uwagę lekarze rodzinni. Co na to NFZ?

W piśmie do Narodowego Funduszu Zdrowia lekarze rodzinni wskazują, że długi czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne powoduje konieczność dwukrotnego wykonania tej samej pracy przez lekarza POZ. Często wymaga też powtórzenia badań diagnostycznych. A dla pacjenta oznacza to konieczność powtórzenia wizyty u lekarza rodzinnego. Wszystko z powodu wadliwych przepisów – wskazuje wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Marek Twardowski i proponuje dwa rozwiązania: albo wydłużyć ważność wniosku lekarza POZ do dwóch lat, albo też stworzyć dwuletnią karencję dla pacjenta w dostarczeniu kolejnego wniosku na leczenie sanatoryjne.

Z odpowiedzi przesłanej przez zastępcę prezesa NFZ Macieja Miłkowskiego wynika, że Fundusz dostrzega problem. W latach 2009-2010 NFZ występował już do Ministerstwa Zdrowia z wnioskami o wprowadzenie do przepisów rozporządzenia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe m.in. 12-miesięcznego okresu karencji od ostatniego leczenia sanatoryjnego, co skróciłoby kolejki. Jednak propozycje te nie znalazły uznania u kierownictwa resortu. Jednocześnie NFZ nie widzi problemu podwójnej pracy lekarza POZ. „Weryfikacja nie powinna sprawiać trudności, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków lekarz POZ posiada najbardziej aktualne informacje o bieżącym stanie zdrowia pacjenta” – napisał Miłkowski w odpowiedzi na postulaty lekarzy rodzinnych z Porozumienia Zielonogórskiego.

W poszczególnych województwach czas oczekiwania na leczenie w sanatorium jest inny. Zależy od liczby pacjentów, którzy złożyli skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową w danym oddziale NFZ. Na leczenie sanatoryjne najdłużej czekają dorośli.
Aleksandra Smolińska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post