Lekarze chcą zmian w zasadach wystawiania recept

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Lekarze chcą zmian w zasadach wystawiania recept

Post autor: Asystentka »

Obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i obecny wiceminister Krzysztof Łanda, zanim objęli swoje stanowiska w ministerstwie, uważali i głosili to publicznie, że obowiązek wpisywania na recepcie poziomu odpłatności za leki należy jak najszybciej uchylić. Są w ministerstwie już prawie rok. Kiedy zrealizują swoje postulaty? – pytają lekarze z OZZL.

Od 1 listopada weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Dla lekarzy oznacza to kolejne zmiany. Jeśli nie będą wiedzieli jak zmieniły się ceny leków, nie wypiszą pacjentom recept. Tym razem chodzi o ponad 900 leków, gdzie zmieniła się cena detaliczna, 890 leków ze zmianą wysokości dopłaty pacjenta, 131 nowych pozycji na liście i 22 usunięte preparaty. Każdy lekarz powinien być z nimi na bieżąco jeśli chce dobrze wypisywać odpłatność za wypisany lek. Niewłaściwe wskazanie odpłatności grozi karami pieniężnymi. Obowiązek wskazywania odpłatności za leki przez lekarza na recepcie jest ewenementem na skalę światową – podkreśla OZZL.

Takie zmiany pojawiają się co 2 miesiące – wskazują lekarze z OZZL i przypominają deklaracje ministra K. Radziwiłła i wiceministra K. Łandy z czasów, kiedy nie pełnili jeszcze swoich funkcji. Wówczas opowiadali się za zmniejszeniem biurokratycznych obciążeń dla lekarzy. Są w ministerstwie już prawie rok. Kiedy zrealizują swoje postulaty? – pytają lekarze z OZZL.

O zniesienie obowiązku oznaczania poziomu odpłatności za leki refundowane na receptach lekarze walczą już od dawna. Niejednokrotnie do tego problemu wracała także Naczelna Izba Lekarska, której szefem był kiedyś obecny minister zdrowia K. Radziwiłł. Resort zdrowia na razie jednak nie zabrał głosu w tej sprawie.
Aleksandra Smolińska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post