Statystyka zgonów nie ułatwia wyboru chirurga

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Statystyka zgonów nie ułatwia wyboru chirurga

Post autor: Asystentka »

Publikowanie statystyk zgonów nie wystarczy, aby pacjent mógł uniknąć niekompetentnego chirurga – informuje pismo „BMJ Open”.

W roku 2013 w Wielkiej Brytanii powstała strona internetowa My NHS, pozwalająca potencjalnym pacjentom zapoznać się z danymi dotyczącymi poszczególnych chirurgów – na przykład odsetkiem pacjentów, którzy zmarli w ciągu 90 dni od operacji. Ówczesny minister zdrowia Jeremy Hunt uważał, że istnienie strony przyczyni się do poprawy opieki medycznej i uratuje życie wielu osób.

Jednak krytycy uważali odsetek zgonów za zbyt mało dokładną miarę umiejętności operującego, a w roku 2015 kardiochirurdzy wystąpili do władz z prośbą o zmianę polityki. Uważali, że ten sposób publikacji danych dotyczących zgonów skłoni niektórych z ich kolegów do unikania ryzykownych operacji.

Nowe badania naukowców z University of Edinburgh dotyczyły odsetka zgonów w przypadku sześciu często wykonywanych operacji wykonywanych pomiędzy rokiem 2010 a 2014. Jak się okazało, dane te nie wystarczą do ustalenia, którzy chirurdzy spisują się gorzej od innych – liczba operacji przypadających na każdego nich była zbyt mała. W przypadku operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego każdy chirurg musiałby przeprowadzać 500 zabiegów rocznie, aby dało się wykryć, że jeden z nich pracuje gorzej. Tymczasem teraz przeprowadzają od 48 do 75 operacji.

- Publikowanie danych dotyczących odsetka zgonów to krok w kierunku transparentności opieki medycznej, jednak w niewielkim stopniu przyczynia się do identyfikacji chirurgów o słabych wynikach - powiedział uczestniczący w badaniach Ewen Harrison z University of Edinburgh – Musimy wykorzystać te dane jako część szerszej inicjatywy dla utrzymania wysokiego poziomu opieki w brytyjskich szpitalach”.

Zespół z Edynburga wzywa do skoncentrowania się na tym, jak pacjenci dochodzą do zdrowia po operacji oraz mierzeniu poziomu ich satysfakcji. Wciąż malejący odsetek zgonów po operacjach sprawia, że ocena chirurgów na tej podstawie będzie coraz mniej użyteczna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post