Noworodek urodzony przedwcześnie a szczepienie WZW typu B

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Noworodek urodzony przedwcześnie a szczepienie WZW typu B

Post autor: Asystentka »

Czy noworodka urodzonego przedwcześnie należy szczepić przeciwko WZW typu B w pierwszej dobie życia, tak jak noworodki donoszone?
Zgodnie z aktualnym programem szczepień ochronnych noworodka urodzonego przedwcześnie należy szczepić przeciwko WZW typu B tak samo, jak noworodki donoszone, to znaczy w ciągu 24 godzin po urodzeniu (najlepiej w ciągu 12 h). Pojawiają się jednak doniesienia, że u wcześniaków o urodzeniowej masie ciała < 2000 g obserwuje się zmniejszony odsetek serokonwersji (większy niż u donoszonych odsetek dzieci, które nie odpowiadają na szczepienie wytworzeniem przeciwciał). Niezależnie jednak od urodzeniowej masy ciała niemowlęta urodzone przedwcześnie osiągają odsetek serokonwersji podobny jak donoszone po otrzymaniu kolejnej dawki szczepienia podstawowego, tzn. po ukończeniu 1. miesiąca życia.
Na podstawie tych obserwacji w USA zaleca się, aby noworodkom urodzonym przedwcześnie o masie ciała <2000 g podawać pierwszą dawkę szczepionki w 1. dobie życia, ale jednocześnie sugeruje się, aby dawki tej nie zaliczać do szczepienia podstawowego. Dzieci te otrzymywałyby następnie jeszcze trzy dawki szczepionki w schemacie 0, 1 i 6 miesięcy, przy czym pierwszą z tych trzech dawek należałoby podać po ukończeniu 1. miesiąca życia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post