Czy ten sen może być związany z nerwicą?

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
proszeopomoc09
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 4 lis 2016, o 13:13

Czy ten sen może być związany z nerwicą?

Post autor: proszeopomoc09 »

Od dziecka cierpię na nerwicę. Nie leczyłam się, ale wiem, że mam nerwicę na tle religijnym, liczbowym i nerwicę natręctw (powtarzam wykonywanie różnych czynności). Zawsze bałam się wypadków, chorób i śmierci. Starałam się to ukrywać i próbowałam żyć normalnie, ale nie zawsze mi to wychodziło. Wszystko nasiliło się, gdy zmarł mój wujek. Wtedy wpadłam w jakąś paranoję. Bałam się, że po prostu przyjdzie i mnie zabierze. Najgorsze były wieczory, bo obawiałam się, że już się nie obudzę. Wujek często mi się śnił, niby normalnie, bez jakichś dziwnych znaków, ale mimo to zawsze bałam się, że przyjdzie i zabierze mnie ze sobą. Jednak pewnej nocy wszystko się zmieniło. Sen był bardzo realistyczny. Myłam naczynia i słyszałam, że ktoś idzie po schodach. Wiedziałam, że to wujek. Jak już wszedł na górę, powiedział, że nie będzie mnie więcej straszył, ale za rok mnie zabierze i po prostu sobie poszedł. Ja wtedy zaczęłam w tym śnie krzyczeć i płakać, żeby mnie zostawił. W tym samym śnie miałam też taką sytuację, że leżałam na progu kuchni i strychu (kuchnia sąsiaduje ze strychem) i coś chciało mnie siłą wciągnąć właśnie na ten ciemny strych. Dodam, że nie lubię tego strychu, może to dziwne, ale się go boję (jak wielu rzeczy...). Od tamtej nocy mam paranoję, boję się, że wujek mówił prawdę i naprawdę po mnie przyjdzie, ale z drugiej strony myślę, że może wywołałam ten sen swoimi myślami? Bo w sumie ciągle wieczorem myślałam o tym, żeby po mnie nie przyszedł. To wszystko zatruwa mi życie. Dodam jeszcze jedno: w tym śnie wujek powiedział, że już nie będzie mnie straszył, ale mimo to i tak od tamtego czasu przyśnił mi się dwa razy... Nie wiem, co o tym myśleć... Proszę o obiektywną ocenę mojej chorej sytuacji...
drTeresa

Re: Czy ten sen może być związany z nerwicą?

Post autor: drTeresa »

Strach jest w głowie a sny są wytworem naszych wyobraźni.Podczas snu występują nasze obawy i wątpliwości, czasem w połączeniu z przeszłością,przeżyte straty,więzi z innymi ludźmi, osobistych doświadczeń i przeżyć, itd.
Są osoby u których przeszłe wspomnienia długo w nich tkwią a ci którzy nas opuścili już nie wrócą co najwyżej we śnie.
Nad takimi obrazami w snach trzeba ćwiczyć i zdać sobie sprawę,że to tylko wyobrażenia senne.Przyśni się trzeba pomyśleć i obudzić się,to powinno wystarczyć a z czasem te sny odejdą.
Często się zdarza,że słyszymy jakieś kroki,chodzenie czy inne odgłosy ale słyszymy je tylko w śnie.są bardzo realistyczne ale tylko w głowie.
Wspomnienia,nawiedzanie jest w głowie w naszych myślach i Pani je sama trzyma.
Nie znam relacji Pani z wujkiem,więc trudno mi oceniać na odległość ale może wskazane było by wziąć kilka sesji z psychologiem,porozmawiać z kimś bliskim.
Nie ma potrzeby w tym trwać, to tylko sen i każdemu się zdarza rozmawiać z kimś w śnie a to nie świadczy o chorobie.To normalny objaw.
Proszę zwrócić na pewną okoliczność, nie jeść późno posiłków przed snem. Kiedy żołądek pracuje,często się zdarzają senne sensacje.
proszeopomoc09
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 4 lis 2016, o 13:13

Re: Czy ten sen może być związany z nerwicą?

Post autor: proszeopomoc09 »

Dziękuję za odpowiedź. Mam dni, kiedy tłumaczę sobie, że ten sen był tylko odzwierciedleniem moich obaw, a mam takie, że dostaję ataku paniki i zachowuję się nieracjonalnie. Właśnie przez to rozchwianie zamierzam porozmawiać z psychologiem. Mam nadzieję, że to mi pomoże pozbyć się lęku, który utrudnia normalne funkcjonowanie.
Moje relacje z wujkiem były jak najbardziej normalne. Widywaliśmy się może z 2 razy w miesiącu (dopóki nie wyjechałam na studia), częściej latem. Można powiedzieć, że "odbiło mi" na jego punkcie dopiero, jak umarł (6 lat temu). Był najbliżej spokrewnioną ze mną osobą, która odeszła (wcześniej umarł inny wujek, ale bardzo rzadko się widywaliśmy). Myślę, że nie bez znaczenia jest fakt, że od zawsze cierpię na dziwne lęki. Są chwile, gdy jest ok, a nagle przychodzi dzień, w którym ciężko mi zapanować nad myślami i paniką.
drTeresa

Re: Czy ten sen może być związany z nerwicą?

Post autor: drTeresa »

Wskazana rozmowa z psychiatrą,miewa Pani stany depresyjne,nie mogę ocenić dlaczego,co jest przyczyną.Za mało wiem o Pani. Może pomoże jednak sesja z psychologiem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post