Monitorowanie cholesterolu LDL i frakcji nie-HDL w leczeniu

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Monitorowanie cholesterolu LDL i frakcji nie-HDL w leczeniu

Post autor: Asystentka »

Który cholesterol: LDL czy nie-HDL powinien stanowić cel terapeutyczny?

Porównanie informacji uzyskanych z monitorowania cholesterolu LDL i frakcji nie-HDL przedstawione podczas European Society of Cardiology, Rzym 2016 (ESC 2016).

Rozwój choroby niedokrwiennej serca powodowany jest w głównej mierze przez akumulację w ścianie naczyń aterogennych lipoprotein prowadzących do rozwoju odpowiedzi zapalnej. Istnieją mocne dowody wskazujące, że cholesterol LDL jest czynnikiem bezpośrednio odpowiedzialnym za rozwój chorób układu krążenia, co za tym idzie, redukcja frakcji LDL istotnie zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe. Obok tej frakcji jednak również inne, dostatecznie małe lipoproteiny, jak VLDL mogą penetrować ścianę naczyniową i odgrywać rolę w rozwoju zmian miażdżycowych. W ostatnim czasie gorąca dyskusja dotyczyła odpowiedzi na pytanie, która z frakcji lipidowych: cholesterol LDL czy nie-HDL lepiej sprawdzi się w zaleceniach, zarówno jako cel terapeutyczny, jak i w szacowaniu ryzyka sercowo-naczyniowego.

Aktualnie w praktyce klinicznej dostępne są różne możliwości pomiaru aterogennych frakcji cholesterolu. Cholesterol LDL jest obecnie najpowszechniej wykorzystywany jako czynnik ryzyka, jego pomiar nie obejmuje jednak pewnych istotnych klinicznie frakcji małych lipoprotein, które mogą być uwzględnione podczas pomiaru frakcji cholesterolu nie-HDL. Należy przy tym zaznaczyć, że stężenie cholesterolu nie-HDL jest łatwe w ocenie, wylicza się je po odjęciu od stężenia całkowitego cholesterolu frakcji LDL. Dostarcza to dodatkową informację dotyczącą frakcji VLDL, co może odgrywać istotne znaczenie, zwłaszcza u pacjentów z wysoką insulinoopornością, u których stężenie triglicerydów jest zwiększone. Istnieją również inne sytuacje kliniczne, w których stężenie LDL i cholesterolu nie-HDL dostarcza uzupełniających się informacji. W dużych analizach nie wykazano jednak wyższości cholesterolu nie-HDL nad frakcją LDL w przewidywaniu ryzyka sercowo-naczyniowego. Nowe wytyczne zalecają więc ustanowienie, jako głównego celu terapeutycznego redukcji cholesterolu LDL. Dopiero, gdy cel ten zostanie osiągnięty, należy dalej dążyć do redukcji stężenia frakcji nie-HDL, co wydaje się szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku pacjentów umiarkowanego i dużego ryzyka.

Opracował lek. Kamil Jonas na podstawie: Tokgozoglu L.: Wykład pt. „LDL vs non HDL cholesterol. Where do we stand?”. European Society of Cardiology, Rzym 2016
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post