Jakie leczenie zastosować w przypadku chorego na ZZSK

Choroby reumatyczne, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, stany zapalnymi tkanki łącznej, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie.
Asystentka

Jakie leczenie zastosować w przypadku chorego na ZZSK

Post autor: Asystentka »

Jakie leczenie zastosować u pacjentki chorej na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?
dr hab. n. med. Mariusz Korkosz
Zakład Reumatologii i Balneologii UJ CM
Oddział Reumatologii Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
Pytanie nadesłane na stronę Medycyna Praktyczna - Reumatologia - serwis dla lekarzy

Pacjentka 37-letnia z ZZSK, od 2 m-cy bóle w ok. KRĘGOSŁUPA L-S i Th, przyjmuje Diclofenac. Jakie leki dodatkowo można zastosować? W jakiej dawce diklofenak i jak długo?
Odpowiedź eksperta

dr hab. n. med. Mariusz Korkosz
Zakład Reumatologii i Balneologii UJ CM
Oddział Reumatologii Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Diklofenak stosujemy w maksymalnej tolerowanej dawce, zazwyczaj 150 mg/d w postaci tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu. Preferujemy przyjęcie tabletki po kolacji, wtedy szczyt działania jest nad ranem i do południa, kiedy sztywność i ból krzyża jest najbardziej dokuczliwy. Nie włączamy od razu IPP, dopiero wtedy kiedy pacjent uskarża się na dolegliwości gastryczne/złą tolerancję. Jeżeli osiągniemy poprawę, można zaproponować obniżenie dawki do 100 lub 75 mg/d. Warto natomiast, szczególnie przy braku zadowalającej odpowiedzi, zmienić diklofenak na inny NSLPZ, np. ketoprofen 200-300 mg/d w dwóch dawkach, np. 100-0-200 mg, lub celekoksyb 2x200 mg a potem 2x100 mg (przy tym NSLPZ nie potrzeba stosować IPP ponieważ lek jest selektywnym blokerem COX2).

NSLPZ stosujemy do ustąpienia bólu i sztywności, czyli do wycofania się zapalenia. ZZSK jest chorobą, która w większości przypadków przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. W świetle dotychczasowych badań można przyjąć w uproszczeniu, że NSLPZ, jako lek pierwszego rzutu stosujemy w okresach zaostrzeń, w remisji można je odstawić. Niektórzy pacjenci wymagają jednak stałego podawania NSLP, przez wiele miesięcy i lat.

Dodatkowo do NSLPZ można dodać tramadol 100-400 mg/d w 2-3 dawkach. Nie leczymy dolegliwości “osiowych”, tj. zapalnego bólu krzyża i kręgosłupa GKS lub lekami modyfikującymi (sulfasalazyną, metotreksatem lub leflunomidem). Leki modyfikujące stosujemy w ZZSK z objawami “obwodowymi”, tj. zapaleniem stawów (głównie skokowych, kolanowych). Lekami drugiego rzutu, po NSLPZ, w postaci osiowej ZZSK są leki biologiczne, obecnie wyłącznie inhibitory TNF alfa. Podobnie w przypadku nieskuteczności NSLPZ i leków modyfikujących w postaci obwodowej ZZSK stosujemy leki biologiczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post