Krzywa insulinowa i cukrowa - interpretacja wyników

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
wojciech95
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 14 lis 2016, o 18:27

Krzywa insulinowa i cukrowa - interpretacja wyników

Post autor: wojciech95 »

Witam. Mam 21 lat, jestem bardzo aktywny fizycznie, stosuje diete wysokowęglowodanową, jestem szczupły - 178 i 65kg wagi.

Wykonywałem w sobotę krzywą cukrową i insulinową(test obciążenia glukozą). Podano mi 75g glukozy

wyniki są następujące:

Insulina
Na czczo - 4.32 uU/ml norma 5.00 - 20.00
po 60min - 20.54 uU/ml
po 120 min - 9.51 uU/ml

Glukoza
Na czczo 110 mg/dl norma 60.0 - 99.0
po 60min 124.0 mg/dl
po 120min 61.0 mg/dl

1. Dlaczego cukier na czczo jest tak wysoki (zjadłem 12h przed badaniem), przebadać się pod jeszcze jakimś kątem?
2. Dlaczego insulina na czczo jest tak niska? To źle?
3. Ktoś mógłby zinterpretować wyniki, czy wyniki są w normie?
4. Czy fakt, że krew została zbadana dopiero 2 dni po oddani mogło wpłynąć nawyniki? Krew oddałem 12, a na kwitku mam, że zbadano ją dopiero dzisiaj.
dimedicus

Re: Krzywa insulinowa i cukrowa - interpretacja wyników

Post autor: dimedicus »

Badanie insuliny i glukozy ma wskazać, kiedy zostaje wydzielana insulina a jak szybko glukoza zostaje wchłaniana.
Wyniki wskazują na nieprawidłową glikemię na czczo,jednak uważam że przyczyna jest fałszywie dodatnia,związana z nie wytworzeniem wystarczającej ilości insuliny, dietą zmniejszonej podaży węglowodanów stąd i insulina jest niższa.
Można wykonać dodatkowo badanie w kierunku trzustki
pkt 4 b.znaczenia
wojciech95
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 14 lis 2016, o 18:27

Re: Krzywa insulinowa i cukrowa - interpretacja wyników

Post autor: wojciech95 »

dimedicus pisze:dietą zmniejszonej podaży węglowodanów stąd i insulina jest niższa.
To niemożliwe, bo przez ostatanie pare miesięcy stosuje właśnie dietę wysoką w węglowodany nawet ok 7g na kilogram masy ciała, czyli w moim przypadku 460g WW, fakt, że głównie to były pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryże i płatki owsiane - zero słodyczy, więc to też mogło wpłynąć na wynik.

patrząc na te wyniki myślałem, że to cukrzyca typu 1, bo gdzieś słyszałem, że jak insulina jest b. niska i cukier wysoki to może wskazywać właśnie na tę dolegliwość.


I też myślałem, że właśnie ta nieprawidłowa glukoza na czczo jest spowodowana właśnie zbyt wysokim spożyciem węglowodanów, a nie niskim. Dlatego miałem w planach przejść na dietę wysokotłuszczową, a niskowęglowodanową tzw LCHF i przestawić organizm na czerpanie nergii z tłuszczów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post