Rak odbytu? wzrasta liczba zachorowań

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Rak odbytu? wzrasta liczba zachorowań

Post autor: Asystentka »

Rośnie liczba zachorowań na raka odbytu

Liczba zachorowań na raka odbytu wzrasta w różnych częściach świata – wskazuje najnowszy raport, który publikuje pismo „International Journal of Epidemiology”. Ma to związek z zakażeniami wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienie się przeciwko temu wirusowi oraz dbanie o większe bezpieczeństwo kontaktów seksualnych mogłyby pomóc powstrzymać ten trend, oceniają autorzy raportu.

Naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) w Lyonie we Francji oraz z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego z siedzibą w Atlancie przeanalizowali dane zebrane przez IARC w ciągu kilkunastu lat w 18 krajach z 5 kontynentów. W 13 z nich odnotowano wzrost zachorowań na raka odbytu zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Dotyczyło to najczęstszego podtypu tego raka, tj. płaskonabłonkowego raka odbytu. Liczba zachorowań na inny podtyp - gruczolaka odbytu - utrzymywała się na stałym poziomie lub spadała.

Wzrost u obu płci stwierdzono w: Australii, Kanadzie, Danii, Francji, we Włoszech, Holandii, Wielkiej Brytanii i USA. W pięciu krajach (Kolumbia, Estonia, Rosja. Słowacja i Szwajcaria) odnotowano go tylko wśród kobiet. Natomiast w Indiach, Izraelu, Japonii, Hiszpanii i Singapurze zmiany w liczbie zachorowań były bardzo niewielkie.

Zdaniem autorów pracy przyczyny wzrostu zachorowań na płaskonabłonkowego raka odbytu nie są jasne, ale odzwierciedlają przede wszystkim działanie czynników środowiskowych. Chodzi głównie o zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), którego związek z rozwojem tego nowotworu został potwierdzony w badaniach. Materiał genetyczny wirusa jest obecny niemal we wszystkich płaskonabłonkowych rakach odbytu.

Główny autor pracy dr Farhad Islami ocenia, że promowanie szczepień przeciwko HPV oraz bezpiecznych zachowań seksualnych mogłyby zapobiec wielu przypadkom raka odbytu.

Rak odbytu wciąż jest nowotworem rzadkim, jednak onkogenne podtypy wirusa HPV przyczyniają się również do większości zachorowań na raka szyjki macicy, ale też m.in. do zachorowań na raka prącia, a także - ze względu na zmianę zwyczajów seksualnych – raka gardła i jamy ustnej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post