Opieka przec cały rok dla chorych po zawałach

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Opieka przec cały rok dla chorych po zawałach

Post autor: Asystentka » 17 lis 2016, o 08:45

Ważne zmiany dla zawałowców coraz bliżej, opieka będzie trwała rok
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że 10 listopada szef resortu skierował do konsultacji publicznych projekty rozporządzeń wprowadzających roczną, kompleksową opiekę nad chorymi po zawałach. Obecnie, choć mamy bardzo dobre wyniki kardiologii interwencyjnej zaraz po zawale, to w ciągu roku umiera co 10. pacjent. Powód: brak rehabilitacji i specjalistycznej opieki.

NFZ zacznie od stycznia 2017 r. płacić za kompleksową opiekę nad chorymi po zawałach mięśnia sercowego. Tak wynika z projektów zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia, m.in. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Po zmianach kompleksowa opieka po zawale będzie trwała rok. Szpital zaoferuje terapię złożoną z czterech modułów świadczeń: zabiegów kardiologii interwencyjnej, kompleksowej rehabilitacji i edukacji, elektroterapii oraz specjalistycznej opieki kardiologicznej (obejmie minimum trzy konsultacje z kardiologiem). Każdy chory będzie miał też opracowany indywidualny plan leczenia.

Jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, choć mamy bardzo dobre wyniki kardiologii interwencyjnej zaraz po zawale, to aż co 10. pacjent umiera w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Przyczyną jest m.in. to, że chory po wyjściu ze szpitala nie jest odpowiednio rehabilitowany, a nawet jeśli - na rehabilitację musi czekać zbyt długo.

"W sytuacji, gdy wskaźnik śmiertelności jednorocznej w tej grupie pacjentów wynosi około 10 procent, wprowadzenie kompleksowej i skoordynowanej opieki jest koniecznością. Dzięki temu pacjenci będą mieli zapewnione nie tylko zabiegi ratujące życie, lecz także niezbędną rehabilitację kardiologiczną, a w razie potrzeby - kolejne wizyty kontrolne" - pisze MZ i przypomina, że termin zgłaszania uwag do projektów upływa 1 grudnia 2016 r.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post