Profilaktyka przeciwzakrzepowa a odpowiedzialność prawna

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Profilaktyka przeciwzakrzepowa a odpowiedzialność prawna

Post autor: Asystentka »

Pacjent przygotowywany do zabiegu stomatologicznego, okulistycznego lub endoskopii wymaga oceny ryzyka okołozabiegowych powikłań zatorowo-zakrzepowych oraz ryzyka krwawienia. Na kim w razie powikłań spoczywa odpowiedzialność za ewentualną „pomyłkę” i zastosowanie lub niezastosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej – na lekarzu rodzinnym, który określa liczbę czynników ryzyka ŻChZZ, czy na „zabiegowcu”, który zabieg wykonuje i jednocześnie ocenia ryzyko ew. krwawienia?
dr n. prawn. Tamara Zimna, Kancelaria Prawa Medycznego
Odpowiedzialność za wystąpienie u pacjenta powikłań okołozabiegowych wynikłych z zastosowania przed zabiegiem profilaktyki przeciwzakrzepowej lub jej zaniechania spoczywa na lekarzu specjaliście, kwalifikującym pacjenta do zabiegu. Informacje uzyskane od lekarza rodzinnego, który określa liczbę czynników ryzyka ŻChZZ, powinny być uwzględnione przez specjalistę przy ustalaniu profilaktyki przeciwzakrzepowej przed zabiegiem. Opinia lekarza rodzinnego na temat ryzyka zatorowo-zakrzepowego nie jest dla specjalisty („zabiegowca”) wiążąca, gdyż to on podejmuje ostateczną decyzję w zakresie kwalifikacji do zabiegu1.

Specjalista przygotowujący pacjenta do zabiegu powinien dokonać kompleksowej oceny wszystkich czynników występujących u pacjenta w kontekście zbilansowania wskazań i przeciwwskazań do zabiegu oraz możliwych metod jego przeprowadzenia w konkretnym przypadku, przy poszanowaniu woli pacjenta2. Lekarz specjalista, który przy kwalifikacji do zabiegu ustala dla pacjenta nową farmakoterapię, odpowiada za ewentualne powikłania wynikłe ze zmiany leczenia przeciwkrzepliwego, jeśli jego zalecenia okazały się nieadekwatne do stanu zdrowia pacjenta. Odpowiedzialność prawną za leczenie farmakologiczne ponosi ten lekarz, który je zlecił do stosowania u pacjenta, lub wystawił receptę lekarską na lek3.

Lekarz rodzinny odpowiada za rzetelne określenie liczby i rodzaju czynników ryzyka ŻChZZ, tzn. odpowiada za prawidłowość sporządzonej opinii lekarskiej. Jest on także zobowiązany do nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii pacjentów, co się wiąże z prawnym obowiązkiem zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych oraz respektowaniem prawa pacjenta w tym zakresie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post