Kręgosłup

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
mmisiak33
Użytkownicy
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2016, o 11:57

Kręgosłup

Post autor: mmisiak33 »

Dzień Dobry,
wklejam opisy rezonansów całego kręgosłupa, robione na przełomie 2 lat, szyjny i piersiowy dość świeże, natomiast lędźwiowy najstarszy,za tydzień będę miała wykonywane świeże badanie..Mam 43 lata. Odcinek szyjny i lędźwiowy bóle okresowe, reagujące na leki, natomiast w odcinku piersiowym ból ciągły, przewlekły, nie reagujący na leki przeciwbólowe. Boli nawet jak siedzę, leżę, po prostu boli ciągle. Rehabilituję się kilka razy w roku ale bez szału. Od niedawna mam problem ze sztywnością, zarówno po leżeniu, po siedzeniu, nie mogę się normalnie pionizować, te sztywności w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Czy możecie mi coś poradzić, co mogę jeszcze robić. Zaczyna mnie dopadać depresja bólowa :(
Dodatkowo mam słabe wyniki morfologii, hematokryt 35, hemoglobina 11, ferrytyna 4. Do tego niskie żelazo i inne parametry, nie mam wyników przy sobie, napisałam te co pamiętam.
Odcinek szyjny:
Spłycenie lordozy szyjnej. Na poziomie C5/C6 widoczna jest pośrodkowo-prawoboczna, szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego ( protruzja ), nieznacznie uciskająca worek oponowy. Na poziomie C6/C7 stwierdza się pośrodkową, szerokopodstawną przepuklinę krążka międzykręgowego ( protruzja ), która uciska worek oponowy. Niewielkie degeneracyjne obniżenie sygnału w obrazach T2 - zależnych tych krążków międzykręgowych. Ponadto w zbadanych odcinku stwierdza się drobne zmiany zwyrodnieniowe trzonów i stawów międzykręgowych. Cech stenozy kanału kręgowego,ucisku korzeni nerwów rdzeniowych ani zmian szpiku kostnego nie wykazano. Poza tym obraz kręgosłupa, kanału kręgowego i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy.
Odcinek piersiowy:
Zaawansowana, wielopoziomowa dyskopatia widoczna na szczycie kifozy piersiowej kręgosłupa w odcinku od Th5/Th6 do Th8/Th9.
Na poziomie Th5/Th6 widoczna jest przyśrodkowo - lewoboczna przepuklina krążka m/k, powodująca ucisk i modelowanie przedniej powierzchni rdzenia piersiowego, od strony lewej. Uciśnięty jest korzeń brzuszny nerwu rdzeniowego Th6 po stronie lewej.
Pośrodkowo - lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego Th6/Th7, powodująca ucisk na worek oponowy oraz na przednią powierzchnię rdzenia piersiowego po stronie lewej. Przepuklina uciska na korzeń brzuszny lewego nerwu rdzeniowego Th7 oraz zwęża otwór m/k Th6/Th7 po stronie lewej, z odcinkowym uciskiem na nerw rdzeniowy Th7.
Kolejna, podobna, pośrodkowo - lewoboczna przepuklina krążka m/k widoczna jest na poziomie Th7/Th8 - powoduje ona ucisk na worek oponowy, przednią powierzchnię rdzenia piersiowego po stronie lewej oraz zwęża lewy otwór międzykręgowy, z uciskiem na nerw rdzeniowy Th8 po stronie lewej.
Na poziomach Th8/Th9 oraz Th10/Th11 widoczne są umiarkowane, pośrodkowe przepukliny krążków m/k, które powodują ucisk na worek oponowy.
Przyśrodkowo - lewoboczna przepuklina krążka m/k Th11/Th12, z uciskiem na worek oponowy.
Krążki m/k Th5/Th6, Th6/Th7, Th7/Th8 oraz Th8/Th9 wykazują obniżenie wysokości i wyraźne obniżenie sygnału w obrazach T2-zal., o cechach degeneracyjnej dehydratacji.
Wczesne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego w postaci wyostrzenia krawędzi trzonów kręgowych i drobnych osteofitów brzeżnych. Drobne guzki Schmorla w obrębie powierzchni granicznych trzonów kręgowych Th10 - Th12.
Poza tym obraz kręgosłupa w odcinku piersiowym, kanału kręgowego i rdzenia piersiowego w granicach normy.
Odcinek lędźwiowy:
Pogłębienie lordozy lędźwiowej.
Na poziomach L2/L3 i L3/L4 widoczne są niewielkie uwypuklenia krążków międzykręgowych typu ,, bulging disc ", bez istotnego ucisku struktur wewnątrz kanałowych.
Na wysokości L4/L5 stwierdza się płaską, pośrodkowo - dwuboczną przepuklinę krążka, uciskającą worek oponowy i nieznacznie zwężającą dolne części otworów międzykręgowych.
Na poziomie L5/S1 znajduje się pośrodkowa przepuklina krążka, bez ucisku struktur nerwowych.
Drobne osteofity krawędzi trzonów. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych L4/L5 oraz L5/S1.
Guzki Schmorla płytek granicznych trzonów na pograniczu Th/L.
Nie wykazano stenozy kostnej kanału kręgowego i otworów międzykręgowych ani ucisków korzeniowych. Stożek rdzeniowy i nici ogona końskiego w normie.
carboczar

Re: Kręgosłup

Post autor: carboczar »

Oceniając wielkość odczuć bólowych wg opisu:
1. Odcinek piersiowy
2 .Równoważnie pozostałe
Są znaczne zmiany degeneracyjne,narośla kostne,odwodnienie km.ucisk na korzenie nerwowe.
Na pewno najbardziej objawy występują w odcinku piersiowym tu największe są zmiany.
Nie mogę ocenić jednoznacznie kwalifikacji do zabiegu,to można ocenić na wizycie,z opisu i informacji można rozważyć zabieg operacyjny,dotychczas prowadzone leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów a i następne nic nie zmieni,poza wydłużeniem czasu do przeprowadzenia zabiegu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post