Choroba zwyrodnieniowa stawów ChZS a ryzyko zgonu

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Choroba zwyrodnieniowa stawów ChZS a ryzyko zgonu

Post autor: Asystentka »

Ból kolana jest niezależnym czynnikiem predykcyjnym zgonu u kobiet w średnim wieku
Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) w starzejącym się społeczeństwie krajów wysokorozwiniętych jest powszechnym problemem. Częstość zachorowania na objawową chorobę zwyrodnieniową stawów rąk wynosi 8.2% i 15.9% odpowiednio u mężczyzn i kobiet. Ryzyko endoprotezoplastyki stawu kolanowego u osoby w wieku 50 lat jest oceniane odpowiednio na 8.1% u mężczyzn oraz 10.8% u kobiet.
Liczne badania obserwacyjne wskazują na występowanie zależności między chorobą zwyrodnieniową stawów oraz chorobami układu krążenia. Przewlekły stan zapalny o małym nasileniu, wpływ tkanki tłuszczowej postrzeganej dziś przez naukowców jako aktywny narząd syntezy cytokin prozapalnych ma związek z występowanie bólu stawów, typowych radiograficznych cech choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób układu krążenia, a także może przyczyniać się do procesu kancerogenezy.

Badanie Kluzek i wsp. miało na celu sprawdzenie czy występowanie zmian radiologicznych charakterystycznych dla ChZS, czy też objawy kliniczne ChZS mają większy wpływ na ryzyko ogólnej śmiertelności.

Badanie przeprowadzono w populacji kobiet w wieku 45-64 lat mieszkających w Londynie, z której wyłoniono kobiety z choroba zwyrodnieniową stawu kolanowego oraz rąk, uwzględniając zarówno obraz radiologiczny jak i dolegliwości bólowe. Obserwację prowadzono 23 lata. Analizę statystyczna przeprowadzono dzieląc chorych z ChZS rąk i stawu kolanowego na cztery grupy w zależności od objawów (-ból/-zmiany radiologiczne, +ból/-zmiany radiologiczne, -ból/+ zmiany radiologiczne, +ból/+ zmiany radiologiczne). Ryzyko ogólnej śmiertelności analizowano z uwzględnieniem takich czynników jak wiek, BMI, typowe czynniki ryzyka chorób sercowych, aktywność zawodowa, aktywność fizyczna, współistniejące choroby układu krążenia, poziom glukozy w surowicy krwi i stosowanie leków.

Stwierdzono zwiększenie ryzyka ogólnej śmiertelności, jak również śmiertelności związanej z chorobami układu krążenia u kobiet z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Nie potwierdzono takiej zależności przy występowaniu zmian radiologicznych bez dolegliwości bólowych. Najwyższe ryzyko zgonu było w grupie z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego ze zmianami radiologicznymi i towarzyszącym bólem. Nie wykazano związku między chorobą zwyrodnieniową stawów rąk oraz ogólną śmiertelnością.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post