Silny lek przeciwbólowy, niewielkie skutki uboczne

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Silny lek przeciwbólowy, niewielkie skutki uboczne

Post autor: Asystentka »

Powstał nowy, silny lek przeciwbólowy. Ma "znikome efekty uboczne" i nie uzależnia
Środek przeciwbólowy został opracowany przez portugalskich naukowców na bazie substancji pozyskanej z bezkręgowców morskich. Analgetyk ma pomagać w bólu chronicznym, a jednocześnie nie uzależniać, jak w przypadku opioidów.

Prace nad skomercjalizowaniem nowatorskiej substancji prowadzą naukowcy z biotechnologicznej spółki Sea4us z Algarve oraz chemicy z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie. Póki co portugalscy badacze nie chcą ujawnić nazwy bezkręgowców, z których pozyskiwany jest środek przeciwbólowy.

Jak poinformował Pedro Lima, biolog wchodzący w skład zespołu badawczego, analgetyk opracowany został na bazie substancji pochodzącej z organizmów morskich wyłowionych w pobliżu portu Sines, w południowo-zachodniej Portugalii.

- Zidentyfikowaliśmy już substancję, która ma silne działanie przeciwbólowe - powiedział Pedro Lima.

Naukowiec poinformował, że trwające od ponad sześciu lat badania przeszły już fazę laboratoryjną, podczas której stwierdzono, że środek działa skutecznie jako analgetyk na ból chroniczny.

- Jesteśmy już w zaawansowanej fazie naszego projektu badawczego. Rozpoczęliśmy już prace nad wyborem najlepszej metody do masowej produkcji leku przeciwbólowego. Chcemy, aby był on dostępny dla wszystkich pacjentów - dodał Lima.

Portugalski badacz przyznał, że projekt rozwijany przez Sea4us i Uniwersytet Nowy w Lizbonie jest pionierskim z uwagi na fakt, że nigdy jeszcze nie pozyskano z organizmów morskich skutecznego analgetyku. Zdradził, że trwają już prace nad stworzeniem syntetycznego substytutu środka pozyskiwanego z bezkręgowca morskiego, aby przy masowej produkcji leku chronić przed wyginięciem ten gatunek.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ból chroniczny dotyka około 30 proc. ludzi na świecie. Jego uśmierzenie nie jest w ich przypadku możliwe bez wystąpienia efektów ubocznych.

- Nasz lek będzie miał znikome efekty uboczne, i w przeciwieństwie do opioidów nie będzie uzależniał pacjenta. Działanie środka będzie bazować na stymulowaniu jednej z protein zlokalizowanych w zwojach nerwowych usytuowanych poza kręgosłupem - dodał portugalski uczony.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post