Badania przesiewowe w kierunku zakażenia HCV

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Badania przesiewowe w kierunku zakażenia HCV

Post autor: Asystentka »

dr hab. n. med. Małgorzata Inglot, dr n. med. Aleksandra Szymczak, Klinika Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Komu należy proponować wykonanie badania przesiewowego w kierunku zakażenia HCV?

Do transmisji zakażenia HCV dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu krwi osoby zakażonej z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową. Ocenia się, że w Polsce ok. 70% zakażeń miało miejsce w placówkach służby zdrowia w wyniku zabiegów operacyjnych, drobnych zabiegów medycznych, badań endoskopowych czy hemodializy, np. wskutek używania niejałowego sprzętu medycznego albo naruszenia procedur bezpiecznego używania sprzętu do iniekcji. W latach 80. XX wieku duże ryzyko zakażenia HCV wiązało się z przetaczaniem krwi – wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu C określano nawet jako „potransfuzyjne zapalenie wątroby”.

Od czasu wprowadzenia w 1992 roku obowiązkowego oznaczania przeciwciał anty-HCV u dawców krwi, a w 2000 roku badania w kierunku HCV RNA, ryzyko to zostało wybitnie zmniejszone. Badaniom przesiewowym powinno się więc poddawać biorców wielokrotnych przetoczeń krwi i jej preparatów przez rokiem 1992, np. chorych na hemofilię. Kolejną grupę, w której częstość zakażeń HCV jest duża (>70%), stanowią osoby przyjmujące (aktualnie lub w przeszłości) narkotyki drogą dożylną. Należy podkreślić, że także donosowe stosowanie substancji odurzających stwarza ryzyko transmisji zakażenia HCV. Ryzyko to wiąże się także z wykonywaniem tatuaży, piercingu czy zabiegów kosmetycznych, ponieważ wiadomo, że nie zawsze przestrzegana jest zasada pełnej jałowości sprzętu, którym wykonuje się te zabiegi. Szczególnie dotyczy to tatuaży wykonywanych w placówkach opiekuńczych, więzieniach itp.

Zapamiętaj

Co piąte rozpoznanie zakażenia HCV ustala się w zaawansowanym stadium choroby.
Liczbę osób zakażonych HCV w Polsce szacuje się na 1,9% populacji.
Prawidłowa aktywność aminotransferaz w osoczu nie wyklucza aktywnego zakażenia HCV.
Stwierdzenie przeciwciał anty-HCV ma znaczenie przesiewowe; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest wykazanie obecności RNA wirusa w surowicy.
Wyleczenie zakażenia jest możliwe, również w stadium marskości wątroby, a obecnie dostępne leki są bardzo skuteczne i dobrze tolerowane.
Nie ma szczepionki przeciwko HCV, a podstawą profilaktyki jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny, odpowiednia sterylizacja sprzętu mającego kontakt z krwią i unikanie zachowań mogących prowadzić do zakażenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post