Jaki jest wpływ tłustego jedzenia na mózg?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Jaki jest wpływ tłustego jedzenia na mózg?

Post autor: Asystentka »

Tłuste jedzenie negatywnie wpływa na rozwój mózgu
Spożywanie przez dzieci dużych ilości tłustych produktów, m.in. typu fast food, może poważnie zaburzyć rozwój kory przedczołowej, co z kolei zwiększa ryzyko późniejszych problemów z uczeniem się i zapamiętywaniem, oraz zaburzeń osobowości i problemów z kontrolowaniem zachowania.

O wynikach badań prowadzonych przez szwajcarskich naukowców informuje pismo "Molecular Psychiatry".

Kora przedczołowa jest obszarem mózgu rozwijającym się wolniej niż inne struktury. Jest szczególnie podatna na negatywny wpływ tłuszczów z pożywienia oraz ekspozycji na stres w okresie od późnego dzieciństwa do wczesnego wieku dorosłego - podkreślają naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu.

Podczas swoich badań karmili młode oraz dorosłe myszy pożywieniem zawierającym bardzo dużo tłuszczów nasyconych. Już po czterech tygodniach u młodych gryzoni zaobserwowano pierwsze oznaki osłabienia funkcji poznawczych, choć myszy nie przybrały jeszcze w wyraźny sposób na wadze. Podobnych objawów nie odnotowano natomiast u dorosłych gryzoni (u nich tłusta dieta doprowadziła do zaburzeń metabolicznych i otyłości).

Śmieciowe jedzenie może powodować szkody w rozwijającym się mózgu, jeśli konsumowane jest w dużych ilościach i przez dłuższy okres. Podczas badań ponad 60 proc. kalorii spożywanych przez myszy pochodziło z tłuszczów. Większość dzieci i nastolatków nie spożywa jednak tak dużych ilości tłustego jedzenia przez długi czas - uspokaja autor badań dr Urs Meyer.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post