Siedzenie przed telewizorem jest szkodliwe dla zdrowia

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Siedzenie przed telewizorem jest szkodliwe dla zdrowia

Post autor: Asystentka »

Dzieci spędzające dwie lub więcej godzin dziennie przed ekranem telewizora lub komputera są bardziej zagrożone problemami psychologicznymi niż ich rówieśnicy i to niezależnie od tego, czy w pozostałym czasie są aktywne fizycznie, czy nie – wynika z badania PEACH prowadzonego w grupie ponad 1000 angielskich dzieci w wieku 10 i 11 lat.
Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Bristol’s Centre for Exercise, Nutrition and Health Sciences w Wielkiej Brytanii. Za pomocą specjalnych kwestionariuszy badacze przeanalizowali samopoczucie psychiczne dzieci i ich zachowanie, ponadto sprawdzili aktywność fizyczną badanych oraz zmierzyli ilość czasu spędzanego przed telewizorem i komputerem. W analizie uwzględniono wyłącznie czas spędzany przed komputerem w celach rekreacyjnych (nie związany np. z odrabianiem lekcji).

Okazało się, że regularna długa ekspozycja na telewizję lub komputer istotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów psychologicznych, a aktywność fizyczna nie sprawia, że problemy te znikają. U dzieci spędzających dużo czasu przed monitorem, ale w pozostałym czasie będących aktywnymi fizycznie często występowały problemy behawioralne, zwłaszcza hyperaktywność. U dzieci prowadzących generalnie siedzący tryb życia stwierdzano natomiast problemy emocjonalne m.in. długotrwały smutek i poczucie osamotnienia.

Zdaniem autorów publikacji, która ukazała się w listopadowym wydaniu czasopisma Pediatrics, ograniczanie ekspozycji na telewizję i komputer jest inwestycją w zdrowie psychiczne dzieci.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post