Laboratorium w szufladzie. Biologia podręcznik pasjonata

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

Laboratorium w szufladzie. Biologia podręcznik pasjonata

Post autor: Asystentka »

Jak stworzyć własne laboratorium, a potem prowadzić w nim fascynujące prace, np. zbudować kopię zestawu doświadczalnego WINOGRAD pracującego na stacji kosmicznej, samodzielnie wykonać jogurt czy wyhodować boczniaki? Krok po kroku mówi o tym książka "Laboratorium w szufladzie. Biologia", która ukazała się nakładem PWN.

Wiedza książkowa nigdy nie zastąpi eksperymentowania, patrzenia w mikroskop i obserwacji terenowych. Poradnikiem zawierającym wskazówki, jak stworzyć własne laboratorium biologiczne - i w nim zaszaleć - jest nowa książka autorstwa Stanisława Łoboziaka pt. "Laboratorium w szufladzie. Biologia". Pomaga się ona np. przekonać, że pobranie, wybarwienie i obserwacja własnych komórek nabłonkowych jest tak naprawdę bardzo prosta, a wynik takiego badania - szalenie efektowny. Albo że truskawkowa margarita świetnie nadaje się do izolacji i obserwacji DNA.

Książka Łoboziaka to szczegółowy opis kilkudziesięciu doświadczeń starannie wybranych, sprawdzonych i solidnie opisanych. Zawiera instrukcje, jak - krok po kroku - zbudować kopię zestawu doświadczalnego WINOGRAD (pracującego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej), jak hodować dżdżownice (by obserwować ich życie pod ziemią), jak badać bioluminescencję, pierwotniaki i rośliny owadożerne. A ponieważ biologowi – praktykowi nieobce są rozkosze podniebienia, pomaga również samodzielnie wykonać jogurt lub wyhodować boczniaki.

Te i wiele innych doświadczeń byłoby trudno przeprowadzić bez znajomości chemii, preparatyki i metod instrumentalnych. Dlatego "Laboratorium w szufladzie. Biologia" nie pozostawia na tym polu czytelnika bez wsparcia. W książce znajduje się laboratoryjna książka kucharska - obszerny rozdział opisujący, jak samodzielnie przygotować niezbędne odczynniki. Pomaga ona stworzyć własne, choćby miniaturowe, laboratorium. Wyposażyć je, pozakładać hodowle, nasadzić roślin, a później zakasać rękawy i rozpocząć doświadczenia.

"Laboratorium w szufladzie. Biologia" to zaledwie jeden tytuł z większego cyklu książek przeznaczonych dla osób ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów i praktyków. Czytelnicy znajdą w nich wiele inspiracji do prowadzenia własnych doświadczeń i eksperymentów.

Wszystkie książki z tej serii są bogato ilustrowane materiałami graficznymi i zdjęciami.

Każdy temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. Autorzy nie stronią od wejścia na poziom wyższy niż tylko popularne ujęcie tematu. To zamierzona prowokacja intelektualna. Pogłębione ujęcie pozwala poczuć smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania różnorodności świata oraz stojącej wobec niego – twórczej wyobraźni.

PAP - Nauka w Polsce
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post