USG Tarczycy - interpretacja wyniku

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
JolantaS
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2016, o 20:20

USG Tarczycy - interpretacja wyniku

Post autor: JolantaS »

Witam. Kilka dni temu moja endokrynolog zrobiła mi USG tarczycy. Była bardzo niemiła, badanie trwało kilka sekund, kazała czekać na opis pod drzwiami. Wyniosła opis, dala mi i zatrzasnęła drzwi przed nosem. A ja nie rozumiem tego opisu.

Wynik badania:
Tarczyca w całości niejednorodna, poza zmianą ogniskową normoechogenna, prawidłowo unaczyniona. Po stronie prawej podżuchwowo widoczne węzły chłonne bez widocznej zatoki o max wym. : 0,9x0,7x1,1 cm. - wskazana dalsza diagnostyka laryngologiczna i stomatologiczna. Płat prawy o wymiarach: 1,7x1,5x3,5 cm. Płat lewy o wymiarach : 1,5x1,6x3,4 cm. Cieśń - 0,3 cm.

Zmiana ogniskowa?
Zgłosiłam się do Pani doktor z powiększonymi bolesnymi węzłami chłonnymi, mam guza nadnercza (najlpewniej gruczolak) , wysoki kortyzol nie hamujący się dexametazonem. Przytyłam w ciągu dosłownie kilku miesięcy 20 kg, mam bóle i zawroty głowy, osłabienie mięśni, baaardzo szybko się męczę, mycie głowy jest nie lada wyczynem, cały czas mi jest gorąco i strasznie się pocę.
W wyniku USG przeczytałam o jakiejś zmianie ogniskowej, nie rozumiem, bo jeśli takowa jest to chyba powinna być opisana. Jestem załamana sposobem w jaki zostałam potraktowana tym bardziej , że dalej nic nie wiem.
Pomóżcie proszę.
Pozdrawiam
dimedicus

Re: USG Tarczycy - interpretacja wyniku

Post autor: dimedicus »

JolantaS pisze:W wyniku USG przeczytałam o jakiejś zmianie ogniskowej, nie rozumiem, bo jeśli takowa jest to chyba powinna być opisana.
Taka zmiana ogniskowa to nic innego jak guzek. Może wynikać m.in. z
JolantaS pisze: mam guza nadnercza (najlpewniej gruczolak)
Jak zaznaczono wskazane sprawdzić czy przyczyną powiększonych węzłów nie są problemy
JolantaS pisze:wskazana dalsza diagnostyka laryngologiczna i stomatologiczna
Generalnie wynik nie wskazuje na jakieś zmiany poważne.
JolantaS
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2016, o 20:20

Re: USG Tarczycy - interpretacja wyniku

Post autor: JolantaS »

Dziękuję za odpowiedź. Zarejestrowałam się do laryngologa i stomatologa zgodnie z zaleceniem. Natomiast dalej mnie niepokoi ten guzek, czy wymagana dalsza diagnostyka, obserwacja, czy po prostu uznać, że jest i tyle, nic groźnego? Lekarka być może miała gorszy dzień, albo uważa mnie za grubasa który się obżera i utył jak prosię. Bardzo to mnie krzywdzi , zawsze dbałam o figurę, jestem wegetarianką, zawsze aktywna fizycznie, a tutaj dzieje się coś, co mnie kompletnie wyłącza z życia, pomimo stosowania diety cały czas tyję (raczej puchnę). 5 miesięcy temu ważyłam 63 kg i byłam bardzo sprawna fizycznie. Dziś tak jak pisałam w poprzednim poście. Wszystko mi się sypie: zapalenie żołądka przewlekłe (biopsja), ostre zapalenie pochwy (ginekolog nie mógł zrozumieć że w tak krótkim czasie doszło do takiego ostrego zapalenia - niedawno byłam na wizycie, robił USG i cytologię). Nie wiem co się dzieje a lekarze chyba też nie skoro nie chcą albo nie potrafią mi pomóc (endokrynolodzy), bo chyba to wszystko co mi się przytrafiło, ma podłoże endokrynologiczne. Tak przynajmniej uważają lekarze innych specjalności. Oni robią swoje ale twierdzą, że najważniejsze jest diagnoza i prawidłowe leczenie endokrynologiczne. A ja już nie wiem co robić, jestem załamana tą całą sytuacją i brakiem leczenia. Nie akceptuję takiego stanu, uważam że czekanie aż dostanę cukrzycy (w szpitalu usłyszałam, że gdybym miała cukrzycę to usunęli by mi tego guza w nadnerczu) jest po prostu straszne i nie do zaakceptowania. Rozpisałam się, ale już naprawdę jestem zdesperowana. Ponawiam pytanie, czy taki guzek trzeba diagnozować, obserwować, czy po prostu zapomnieć, że on tam jest?
dimedicus

Re: USG Tarczycy - interpretacja wyniku

Post autor: dimedicus »

W guzku nic nie ma nieprawidłowego,lekarz nawet nie zaznaczył wielkości,wiec należy uznać że nie wymaga żadnej interwencji, wystarczy okresowa kontrola.
Też uważam, że u pani problem w całości jest związany z gospodarką hormonalną.
JolantaS
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2016, o 20:20

Re: USG Tarczycy - interpretacja wyniku

Post autor: JolantaS »

Dziękuję serdecznie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post