Czy homeopatia ma wpływ na poprawę zdrowia?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Czy homeopatia ma wpływ na poprawę zdrowia?

Post autor: Asystentka »

Hamankiewicz: pacjenci powinni wiedzieć, że homeopatia nie działa

Nie ma naukowych dowodów na skuteczność produktów homeopatycznych – uważa Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej i proponuje, by na opakowaniach tych produktów znalazła się taka informacja.

- Polacy mają prawo wiedzieć, że twierdzenia o skuteczności produktów homeopatycznych opierają się na powstałych w XVIII wieku teoriach, nieznajdujących uznania zdecydowanej większości środowisk naukowych – podkreśla szef samorządu lekarskiego i zwraca się do K. Radziwiłła oraz do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marka Niechciała o podjęcie działań w tym zakresie.

Preparaty homeopatyczne to nie leki

Zdaniem prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej na opakowaniach produktów homeopatycznych powinna się znajdować informacja o braku naukowych dowodów na ich skuteczność. - W mojej ocenie polscy konsumenci i pacjenci zasługują na ochronę przed wprowadzającymi w błąd praktykami, które nie wskazują na fakt, że produkty homeopatyczne nie posiadają naukowych dowodów potwierdzających ich skuteczność, a twierdzenia o ich skuteczności opierają się na powstałych w XVIII wieku teoriach, nieznajdujących uznania zdecydowanej większości środowisk naukowych – pisze M. Hamankiewicz w piśmie do ministra zdrowia i szefa UOKiK.

W USA decyzja już zapadła

Kilka dni temu Federalna Komisji Handlu w USA nałożyła na producentów środków homeopatycznych obowiązek umieszczania na opakowaniach tych produktów oświadczeń o braku dowodów potwierdzających ich skuteczność terapeutyczną. - Pomimo że wyżej opisana decyzja zapadła w innym kraju, o odmiennym porządku prawnym, uważam, że powinna stać się przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji produktów homeopatycznych w Polsce oraz informacji, jakie tym produktom mają towarzyszyć, w kontekście możliwości wprowadzania pacjentów w błąd co do istnienia naukowych podstaw potwierdzających skuteczność terapeutyczną tych produktów – uważa prezes NIL.

Inicjatywa po stronie MZ i UOKiK

Z inicjatywą w tej sprawie powinny wystąpić odpowiednie instytucje – uważa prezes NIL i wskazuje na resort zdrowia i UOKiK. - Po raz kolejny zwracam się w tej sprawie do kompetentnych organów państwa o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia polskim obywatelom odpowiedniej ochrony przed wykorzystywaniem ich niewiedzy na temat braku skuteczności produktów homeopatycznych poprzez zapewnienie, aby produkty o niepotwierdzonej naukowo skuteczności terapeutycznej opakowane były w sposób jednoznacznie wskazujący na ten fakt – pisze prezes NIL.
Aleksandra Smolińska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post