Elastografia SWE – bezinwazyjna ocena włóknienia wątroby

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Elastografia SWE – bezinwazyjna ocena włóknienia wątroby

Post autor: Asystentka » 27 lis 2016, o 19:05

Elastografia SWE – „bezinwazyjna biopsja wątroby” stanowi przełom w diagnostyce marskości i włóknienia wątroby. Badanie to pozwala w sposób bezinwazyjny określić stopień włóknienia wątroby w skali METAVIR (tak samo jak biopsja). Badanie polega na pomiarze prędkości rozchodzenia się fali ultradźwiękowej emitowanej przez głowicę w trakcie wykonywania USG wątroby. Prędkość rozchodzenia się fali zależy od sztywności narządu, czyli stopnia jego włóknienia. Na podstawie zebranych danych można określić stopień włóknienia. Wykonujący badanie lekarz przy pomocy obrazowania USG znajduje najlepszy, najbardziej jednorodny obszar wątroby, który najlepiej nadaje się do wykonania pomiaru. Lekarz dokładnie widzi miejsce pomiaru, co pozwala uniknąć błędu – zaniżenia lub zawyżenia wyniku, powodowanego np. pulsującym naczyniem krwionośnym lub bezpośrednią bliskością torebki wątroby czy pęcherzyka żółciowego. Wynik badania, wyrażony jest w kilopaskalach (kPa), stanowi średnią z 5 pomiarów twardości tkanki wykonach w różnych miejscach wątroby. Możliwe jest też znalezienie obszarów o różnym stopniu nasilenia włóknienia. Wynik badania prezentowany jest w postaci tabeli, w której zestawiono wartości każdego z 5 wykonanych pomiarów oraz wartość średnią. Pod tabelą znajduje się wynik podany w stosowanej w ocenie biopsji wątroby skali Metavir.

I II III IV V Średnia kPa
10.8 9.5 11.1 9.9 11.4 10.54

Co odpowiada stopniowi F2/F3 wg skali Metavir

Badanie elastograficzne przeprowadza lekarz specjalizujący się w radiologii i diagnostyce obrazowej. W trakcie wykonywania elastografii może on nie tylko ocenić stopień włóknienia, ale także wykryć inne ważne nieprawidłowości, np. powiększenie wątroby, stłuszczenie, poszerzenie żyły wrotnej, naczyniaki lub guzy wątroby. Obrazy wątroby i wyniki pomiarów są archiwizowane na specjalnej stacji opisowej, co daje możliwość łatwego porównania wyników w przypadku ponownych badań. Na życzenie pacjenta obrazy mogą także zostać nagrane na nośnik USB, przesłane na e-mail lub wydrukowane.

Elastografia jest rewolucyjnym narzędziem w diagnostyce marskości i włóknienia, znajduje zastosowanie we wszystkich przewlekłych chorobach wątroby:

przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby typu B,
przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby typu C,
autoimmunologicznym zapaleniu wątroby,
stłuszczeniowej chorobie wątroby,
uszkodzeniu alkoholowym,
chorobach dróg żółciowych
hemochromatozie.

Wskazania do wykonania elastografii wątroby:

wstępna ocena w trakcie diagnostyki choroby wątroby
kontrola progresji w porównaniu do wyjściowej biopsji wątroby,
kontrola postępu lub cofania się włóknienia po leczeniu,
ocena włóknienia wątroby u pacjentów, z przeciwwskazaniami do biopsji

W dotychczas przeprowadzonych badaniach, których wyniki opublikowano w renomowanych czasopismach medycznych, stwierdzono, że wartość elastografii SWE w ocenie włóknienia jest porównywalna z biopsją wątroby oraz badaniem aparatem Fibroscan. Opublikowano prace dowodzące, że elastografia SWE przewyższa Fibroscan w diagnostyce początkowego stadium istotnego włóknienia. Możliwość wiarygodnej, nieinwazyjnej oceny włóknienia daje wielu pacjentom szansę uniknięcia biopsji wątroby.

Badanie elastograficzne jest bezpieczne dla pacjenta, nie ma działań niepożądanych, a jego wynik jest wiarygodny także u osób otyłych oraz z wodobrzuszem.

Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża, ponieważ nie wiadomo, czy fala służąca do pomiaru sztywności wątroby może mieć niekorzystny wpływ na płód.

Przygotowanie do badania jest takie samo jak do badania USG – należy być na czczo, a przed badaniem przyjąć kilka kapsułek Espumisanu.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post