Plan walki z nowotworami rozwijającymi się w obrębie głowy

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Plan walki z nowotworami rozwijającymi się w obrębie głowy

Post autor: Asystentka »

Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało plan walki z nowotworami rozwijającymi się w obrębie głowy. To pierwszy taki plan w Polsce - informuje Rzeczpospolita.

Nowotwory z tej grupy odpowiedzialne są za śmierć ok. 6000 osób rocznie. Z ich powodu umiera dwa razy więcej ludzi niż w ciągu roku ginie na polskich drogach.

- Niska świadomość zdrowotna społeczeństwa oraz wykrywanie chorób dopiero w zaawansowanych stadiach rozwojowych znacznie zmniejsza całkowite wyleczenie - mówi prof. Wojciech Golusiński, kierownik Klinki Chirurgii Głowy i Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Prof. Golusiński wspólnie z resortem zdrowia przygotował ogólnopolski program. Jego zdaniem w Polsce wydaje się za mało pieniędzy na działania profilaktyczne - nie tylko te służące zwiększeniu dostępu do badań diagnostycznych, ale również takie, które mają na celu podniesienie wiedzy o zdrowym stylu życia i o tym, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Grupę docelową projektu wyodrębniono, uwzględniając założenia Europejskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi oraz National Institute for Health and Care Excellence. Są to osoby z grupy wiekowej 40-65 lat (w wieku aktywności zawodowej), znajdujące się w grupie ryzyka. Chodzi o wieloletnich palaczy, osoby nadużywające alkoholu, ponadprzeciętnie zagrożone wirusem brodawczaka ludzkiego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post