Wszczepiono sztucznie wyhodowane naczynia krwionośne

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Wszczepiono sztucznie wyhodowane naczynia krwionośne

Post autor: Asystentka »

W USA wyhodowali naczynia krwionośnie, we Wrocławiu je wszczepili
Chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu zostali wybrani jako pierwszy ośrodek w Polsce i drugi w Europie do udziału w badaniach, które polegają na wczepianiu dializowanym pacjentom sztucznie wyhodowanych naczyń krwionośnych. Wszczepili już trzy protezy.

Lekarze z Wrocławia biorą udział w światowych badaniach i wszczepiają pacjentom z chorymi nerkami biologicznie wytworzoną protezę naczyniową - Humacyte, czyli naczynie krwionośne wyhodowane z komórek aorty pobranych od dawców.

Protezy Humacyte o długości 42 centymetrów i średnicy 6 milimetrów są produkowane w Stanach Zjednoczonych na uniwersytetach w Duke oraz Yale.

- Zaczyna się od pobrania komórek od kilku dawców. Potem następuje namnażanie komórek - tłumaczy dyrektor szpitala, prof. Wojciech Witkiewicz i dodaje, że komórki w czasie namnażania są umieszczane na specjalnym stelażu przypominającym naczynie krwionośne. Tam przez dwa miesiące produkują włókna kolagenowe. Po 8 tygodniach komórki dawcy są usuwane. Powstaje bezkomórkowa kolagenowa proteza gotowa do wszczepienia.

Jak wyjaśnia profesor, po pierwszej, udanej, fazie badań na zwierzętach, w 2013 roku rozpoczęto badania na pacjentach. Wtedy też chirurdzy z Wrocławia wszczepili 20 protez, spośród 80 wszczepionych na całym świecie. Wyniki te opublikowano w majowym wydaniu prestiżowego czasopisma The Lancet.

Teraz w trzeciej fazie badań w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu planuje się wszczepienie łącznie kolejnych 30 protez dializowanym pacjentom. Lekarze wszczepili już pierwsze trzy protezy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post