Stały ból głowy przy niedoczynności tarczycy

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
domiinikap
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2015, o 08:16

Stały ból głowy przy niedoczynności tarczycy

Post autor: domiinikap »

Witam.
Mam 18 lat i 4 lata temu w listopadzie zaczęła boleć mnie głowa. Na początku ból był niezbyt silny, ale nie znikał. Zostałam skierowana na badania neurologiczne, które zupełnie nic nie wykazały. Podczas pobytu w szpitalu spadła mi temperatura (ok. 35,5), następnie schudłam kilka kilogramów i czułam się bardzo zmęczona. Mierzono mi ciśnienie, które równiez było za niskie. Rezonans kręgosłupa szyjnego wykazał drobne osteofity na krawędziach kręgów i zniesienie lordozy.
Od trzech miesiecy ból stał się nie do zniesienia (jest proównywalny z tym, który kiedys czułam w wyjątkowych sytuacjach). Okazało sie, że mam niedoczynnośc tarczycy, na która leczę się od trzech tygodni, a usg wykazało, że jest ona za mała (prawy płat-2,5ml; lewy-1,8ml). Miałam nadzieję, że to jest własnie przyczyną, ale tsh wróciło do normy, a ból głowy wciaz taki sam. Budze sie z nim i kładę spać. Uniemożliwia mi naukę. Nasila się w sytuacjach stresujących. Towarzyszy mu często mrowienie na twarzy i zatykanie uszu. Czuję również dławienie w przedniej części szyi. Ciśnienie wróciło do normy. Rtg klatki piersiowej wykazało skoliozę. W wynikach krwi wykryto niedobór żelaza, który uzupełniam od miesiąca.
Ból głowy odczuwam głównie na skroniach, czole, wokół oczu lub w oczodołach. Do tego ostatnio towarzyszy wspomniane dławienei i ból w oklicy tarczycy i węzłów chłonnych, jednak usg nie wykazało zadnych zmian ogniskowych ani powiększenia. Ostatnio również coraz mocniejszy ból w lędźwiowej i piersiowej części kręgosłupa, ale to chyba za daleko, żeby miało wplyw na głowę? Byłam również dwa razy na wizycie, podczas którego leczony był napięciowy ból głowy i równeiż bez rezultatu.
Być może o częsci objawów napisałam zupełnie niepotrzebnie, ale nie mam juz pojęcia, co może być ważne.
Zbliża sie matura, a ja nie jestem w stanie skupić się na materiale. Prosze o radę, ukierunkowanie na cokolwiek, co mogłoby być przyczyną...
Dominika

Zapomniałam dodać, że ostatnio, podczas meczu, który wiązał sie z dużym wysiłkiem ficzynym, nie mogłam złapać oddechu, a normalny stan wrócił po ok.5min.
I może to zly dzial na takie pytanie, ale odpowiedniego nie znalazlam.
carboczar

Re: Stały ból głowy przy niedoczynności tarczycy

Post autor: carboczar »

Są tak dziwne objawy i tak ich wiele,że trudno ocenić stan.Objawy wskazują na problemy tarczycowe(ciekaw jestem wyników badania tarczycy) oraz z powodu znacznych zmian w kręgosłupie(zastanawiające w tym wieku)objawy są adekwatne do stanu.Wskazane jest leczenie zmian w kręgosłupie(bez tego nie ma co liczyć na pozbycie się tych bóli) Leczenie może potrwać bardzo długo.Trudno mi oceniać bez dokładnych badań i wyników.Uważam że powinna by współpraca endokrynologiczno-neurologiczna.Czy badano przepływy tętnic szyjnych(Doppler)?
domiinikap
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2015, o 08:16

Re: Stały ból głowy przy niedoczynności tarczycy

Post autor: domiinikap »

Podczas tego tygodniowego pobytu na oddziale naurologicznym (4 lata temu) mialam badane przeplywy tetnic szyjnych, wszystko bylo w porządku.
Wcześniej tsh wynosilo 7,4 (norma do 4.6), teraz już 3.3 po przyjmowaniu Euthyroxu. ft3 i ft4 i a-tpo robilam tylko po trzytygodniowym leczeniu. Ft3 i ft4 jest w normie, a-tpo to 33 (norma 0-34), więc oprócz tego, że moja tarczyca się zmniejsza, bo wczesniejsze usg (też 4 lata temu) bylo dobre, to wszystko już jest w porządku...
Mam jeszcze pytanie co do tych trudności z oddychaniem... Myślalam, że to przez za dużą tarczycę, ponieważ przed usg endokrynolog powiedziala, ze jest wyraźnie powiększona, wczęsniej też już slyszalam to od innego lekarza, a tu wychodzi, ze jest za mala. Czuję ucisk w gardle. Czy to może pochodzić od kręgoslupa szyjnego?
A wymiary tarczycy to:
prawy plat: 13/11/39
lewy plat: 11/9/38
grubośc cieśni:2,7 mm
carboczar

Re: Stały ból głowy przy niedoczynności tarczycy

Post autor: carboczar »

To,że tarczyca jest mała nie oznacza,że nie może gdzieś uciskać,zmiany w kręgosłupie wszystko,może mieć wpływ na sytuacje jakie są opisane.Sama niedoczynność może już powodować takie objawy.Dobrze było by wykonać jeszcze badanie TRH(hormonu podwzgórzowego tyreoliberyny)dla określenia co jest przyczyną niedoczynności.Same badanie usg nie musi dokładnie ocenić stanu.Bez wyników badań(zdjęć)trudno oceniać.Proponował bym wykonać tomografie tarczycy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post