Opieka paliatywna poprawia jakość życia, ale go nie wydłuża

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Opieka paliatywna poprawia jakość życia, ale go nie wydłuża

Post autor: Asystentka »

Duża meta-analiza obejmująca prawie 13 tys. pacjentów ze schorzeniami zagrażającymi życiu (nowotworami, chorobami serca) oraz mniejsze badanie obejmujące chorych zakwalifikowanych do przeszczepienia komórek macierzystych wykazały, że opieka paliatywna poprawia jakość życia QOL, ale nie wydłuża życia.
Oba badania udowodniają korzyści odnoszone z opieki paliatywnej i podkreślają wagę szkolenia klinicystów w kierunku efektywnej opieki paliatywnej. Opublikowane prace w JAMA wskazują także na wzrost liczny programów opieki paliatywnej w ostatnich latach. W 1998 roku miało je zaledwie 15 procent amerykańskich szpitali z 50 łózkami, do 2013 roku ten odsetek zwiększył się do 67 procent. Pośród szpitali z więcej niż 300 łózkami opiekę paliatywną prowadzi 90 procent.

Jak podkreślają badacze ta zmiana idzie w parze z rosnącą liczbą dowodów na to, że wczesna opieka paliatywna ma sens. Znalazło to także potwierdzenie w ostatnio uaktualnionych wytycznych ASCO. Stąd tak wielka waga przykładana jest do szkolenia specjalistów i personelu pomocniczego.

Opisywana meta-analiza zbadała związek opieki paliatywnej i jakości życia, obciążenia objawami, przeżycia i innych czynników u ludzi, których życie staje pod znakiem zapytania z powodu choroby. Badacze ocenili także rezultaty opieki paliatywnej dla opiekunów chorych. Meta- analiza objęła 43 randomizowane próby kliniczne RCT, które dostarczyły informacji o 12731 pacjentach w wieku średnio 67 lat oraz 2479 opiekunach. Większość badań – 69,7 procent dotyczyło chorych na nowotwór. Analiza wykazała, ze opieka paliatywna związana była z istotnym klinicznie i statystycznie lepszym QOL po 1-3 miesiącach kontynuacji jak również poprawą związaną z obciążeniem objawami, choć ten ostatni czynnik nie był istotny statystycznie. Choć jakość życia poprawiała się wskutek opieki paliatywnej, nie miała ona wpływu na przeżycia. Opieka paliatywna wiązała się także z poprawą możliwości planowania opieki, satysfakcją chorego i jego opiekuna oraz mniejszym korzystaniem z zasobów ochrony zdrowia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post