Wzrasta zużycie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Wzrasta zużycie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych

Post autor: Asystentka »

Duże zużycie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych u chorych leczonych z powodu nowotworów
Jak wskazują wyniki badania klinicznego chorzy leczeni z powodu nowotworów złośliwych w Stanach Zjednoczonych w latach 2010-2013 zażywali leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne dwukrotnie częściej niż populacja ogólna. Wyniki badania opublikowano w Journal of Clinical Oncology.
Badacze z Centers for Disease Control and Prevention oszacowali, że co najmniej 2,5 miliona chorych leczonych z powodu nowotworu przyjmuje leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. W świetle wcześniejszych badań, które wykazały, że 31% chorych w Stanach Zjednoczonych leczonych z powodu nowotworu szuka pomocy w sferze psychologicznej i społecznej u pracowników służby zdrowia, wydaje się, że dane te są niedoszacowane, a korzyści z leczenia może odnosić jeszcze więcej chorych. Niemniej jednak obserwowany wskaźnik zużycia leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych odzwierciedla skojarzenie czynników, które mogą obejmować zwiększone prawdopodobieństwo zwiększonego dostępu do leków jak i większej ilości fizycznych i emocjonalnych problemów po leczeniu nowotworu, które mogą występować nawet wiele lat po rozpoznaniu.

Badacze korzystali z danych z National Health Interview Survey z lat 2010-2013 w celu identyfikacji chorych, którzy wypełnili zarówno Sample Adult Core Questionnaire jak i Adult Functioning and Disability Supplement. Badacze zidentyfikowali 3184 chorych z dodatnim wywiadem w kierunku choroby nowotworowej i 44997 dorosłych bez rozpoznania nowotworu.

Chorzy leczeni uprzednio z powodu choroby nowotworowej znacznie częściej zgłaszali przyjmowanie leków przeciwlękowych w porównaniu z populacja ogólną (16,8% vs 8,6%; p < 0,001). Leki przeciwdepresyjne były również prawie dwukrotnie częściej przyjmowane przez chorych leczonych z powodu choroby nowotworowej (14,1% vs7,7%; p < 0,001), a stosowanie jednocześnie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych był również istotnie częstsze (11,8% vs 6,1%; p < 0,001). Ogólnie jeden na pięciu chorych leczonych z powodu choroby nowotworowej przyjmuje zarówno leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe (19,1% vs 10,4%; p < 0,001). Co ciekawe, zużycie leków nie różniło się znacząco w zależności od czasu jaki minął od rozpoznania nowotworu, co potwierdzają wcześniejsze badania sugerujące wyższy odsetek występowania depresji i zaburzeń psychicznych u chorych, u których nowotwór rozpoznano nawet 10 lat wcześniej. Chorzy, którzy częściej zażywają leki przeciwlękowe to częściej kobiety, posiadające ubezpieczenie społeczne oraz chorzy, u których stwierdza się co najmniej jedno przewlekłe schorzenie współistniejące. Chorzy przyjmujący leki przeciwdepresyjne to częściej kobiety, rasy białej, owdowiałe, rozwiedzione lub żyjące w separacji i z większą ilością chorób współistniejących.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post