Rzecznik Praw Dziecka o nowych standardach pediatrycznych

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Rzecznik Praw Dziecka o nowych standardach pediatrycznych

Post autor: Asystentka »

Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do Ministra Zdrowia o podjęcie prac nad wprowadzeniem jednolitych standardów opieki profilaktycznej sprawowanej nad dziećmi i młodzieżą. – Wprowadzenie standardów pozwoli na prowadzenie skutecznej profilaktyki zdrowotnej oraz wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych u dzieci – podkreślił Marek Michalak w wystąpieniu do Konstantego Radziwiłła.
– Życie i zdrowie dzieci jest dobrem wymagającym szczególnej ochrony, a obowiązkiem władz publicznych jest troska o jego skuteczne zabezpieczenie – zaznaczył RPD.

Rzecznik przypomniał, że we wrześniu 2015 r. do konsultacji społecznych został przekazany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki profilaktycznej nad dziećmi i młodzieżą. Prace nad projektem zostały zamknięte wraz z zakończeniem VII kadencji Sejmu.

Celem projektu rozporządzenia była poprawa jakości opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą, poprzez określenie podmiotów realizujących profilaktyczną opiekę zdrowotną, warunki jej realizacji oraz zakres tej opieki i częstotliwość wykonywania świadczeń zdrowotnych.

– Ustalenie i wprowadzenie jednolitej organizacji i zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej sprawowanej nad dziećmi i młodzieżą przez publiczne i niepubliczne podmioty lecznicze jest trzecim elementem uszczelniającym monitorowanie losów dziecka w systemie ochrony zdrowia – obok Książeczki Zdrowia Dziecka i standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych – przypomina Michalak i przekonuje: – Wprowadzenie standardów pozwoli na prowadzenie skutecznej profilaktyki zdrowotnej oraz wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych u dzieci.

O opracowanie i wdrożenie standardów profilaktycznej opieki pediatrycznej nad dzieckiem do ukończenia pełnoletności RPD zabiega od 2008 r.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post