Zalecenia dotyczące zapobiegania grypie u dzieci w sezonie 2016–2017

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Zalecenia dotyczące zapobiegania grypie u dzieci w sezonie 2016–2017

Post autor: Asystentka »

W najnowszym numerze „Pediatrii Polskiej” ukazał się artykuł „Zalecenia dotyczące zapobiegania grypie u dzieci w sezonie 2016–2017” autorstwa prof. dr hab. n. med. Teresy Jackowskiej, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii. Opierają się one głównie na wytycznych American Academy of Pediatrics oraz Advisory Committee on Immunization Practices (p. Profilaktyka grypy – jakie zalecenia obowiązują w sezonie epidemicznym 2016/2017?).

Autorka podkreśliła, że przeciwko grypie powinno się szczepić wszystkie dzieci (o ile nie występują przeciwwskazania do szczepienia [p. Jakie są rzeczywiste przeciwwskazania do szczepienia przeciwko grypie?]) od ukończenia 6. miesiąca życia, w tym urodzone przedwcześnie, zgodnie z wiekiem chronologicznym.

W grupie objętej priorytetem szczepień znalazły się dzieci przewlekle chore. Lista takich chorób, zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i jej powikłań (w tym zgonu), obejmuje:

choroby układu oddechowego (m.in. astma oraz – co jest nowością mukowiscydoza) i serca
choroby metaboliczne (w tym cukrzyca)
niedobory odporności, w tym z powodu leczenia immunosupresyjnego
niedokrwistość sierpowatokrwinkową i inne hemoglobinopatie
choroby, w których konieczne jest podawanie preparatów kwasu acetylosalicylowego, na przykład idiopatyczne zapalenie stawów lub choroba Kawasakiego (p. Czy dziecko z tętniakami tętnic wieńcowych (w przebiegu choroby Kawasaki) należy szczepić przeciwko grypie?)
przewlekłą niewydolność nerek oraz choroby układu nerwowego i zaburzenia neurorozwojowe (p. Czynna immunoprofilaktyka i leczenie grypy u dzieci z chorobami układu nerwowego).

– Lekarze, pielęgniarki i pozostały personel medyczny powinni być wzorem do naśladowania, zarówno dla swoich pacjentów, jak i dla innych osób, szczepiąc się co roku przeciwko grypie i przekazując wiedzę o grypie i o szczepieniach, podkreślając bezpieczeństwo i skuteczność tych szczepionek – podkreśliła w artykule prof. Jackowska. Dodała, że szczególnie ważne są coroczne szczepienia przeciwko grypie personelu, którzy opiekują się osobami z grup dużego ryzyka powikłań grypy, w tym niemowlętami przed ukończeniem 6. miesiąca życia, których – ze względu na zbyt młody wiek – nie można jeszcze szczepić przeciwko grypie (p. Szczepienia przeciwko grypie w realizacji strategii kokonowej).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post