Lekarze połączyli endoskopowo trzustkę z przewodem pokarmowy

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Lekarze połączyli endoskopowo trzustkę z przewodem pokarmowy

Post autor: Asystentka »

Pionierski zabieg w Poznaniu: lekarze połączyli endoskopowo trzustkę z przewodem pokarmowym
Zabieg trwał niecałą godzinę i być może już w piątek pacjentka wróci do domu. - To nowa metoda, która otwiera całkowicie nowy rozdział w leczeniu chorób trzustki - opowiadają lekarze ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu i Szpitala MSW w Szczecinie.
Lekarze połączyli trzustkę z przewodem pokarmowym przez ścianę dwunastnicy przy wykorzystaniu endosonografii i endoskopii. W Europie tego typu zabiegi zaliczane są do pionierskich.

Bez rozlewu krwi

Trzustka produkuje dziennie około 1 litra soku trzustkowego, który ułatwia trawienie pokarmów. Bywa, że w wyniku stanów zapalnych czy nowotworów dochodzi do zamknięcia przewodów, którymi płyn spływa do układu pokarmowego. Chorzy cierpią wtedy na przewlekłe, silne bóle. Ratunkiem w takich sytuacjach jest klasyczna operacja chirurgiczna, która polega na rozcięciu powłok brzusznych. Jest to jednak zabieg bardzo trudny i w zaawansowanym stadium choroby nie zawsze możliwy do wykonania. Poza tym wiąże się z ryzykiem powikłań, co jest o tyle istotne, że trzustka trudno się goi. Leczenie chirurgiczne tradycyjną metodą jest więc długotrwałe i uciążliwe. Lekarze zdecydowali się zatem użyć metody mało inwazyjnej: bez skalpela i rozlewu krwi.

Zamiast skalpela użyli endoskopu i endosonografu wyposażonego w kamery o wysokiej rozdzielczości, źródła światła do oświetlania przewodu pokarmowego (jest w nim przecież ciemno) i kanałów roboczych, którymi do ciała chorej wprowadzili narzędzia chirurgiczne, np. noże do elektrokoagulacji, którymi można przecinać narządy. Sprzęt wyposażony jest też w głowice ultrasonograficzne umożliwiające przeniesienie obrazu z wnętrza jamy brzusznej na ekran monitora.

Tylko godzinę

Najpierw lekarze zastosowali endosonograf, aby określić położenie zniszczonego przewodu trzustkowego i określić pole operacyjne, a następnie połączyli za pomocą endoskopu trzustkę z przewodem pokarmowym przez ścianę dwunastnicy. Użyli do tego specjalnej metalowej samorozprężalnej protezy. To przez nią będą spływać soki trzustkowe. Zabieg trwał godzinę. Pacjentka ma 36 lat.

- Nowa metoda otwiera nowy rozdział w leczeniu chorób trzustki. Choć na świecie metoda badania przewodu pokarmowego i wewnętrznych organów za pomocą kamery endoskopu i sondy ultrasonograficznej wykorzystywana jest od wielu lat, to dopiero od niedawna endosonografia wykorzystywana jest do przeprowadzania innowacyjnych zabiegów chirurgicznych - mówi dr Aleksander Sowier, kierownik Oddziału Chirurgii Gastroenterologicznej, który przeprowadził zabieg. - Klasyczne operacje narządów, które kiedyś wymagały otwarcia powłok brzusznych, zastępowane są dziś technikami przezustnymi, minimalnie inwazyjnymi. To rewolucja na miarę tej, jaka dokonała się wcześniej w kardiochirurgii.

Rocznie w Szpitalu Raszei wykonywanych jest ok. 1000 zabiegów małoinwazyjnych. To wiodący ośrodek w kraju, który przeprowadza takie operacje (ich koszt mieści się w grupie zabiegów finansowanych przez NFZ). I kolejny sukces lekarzy: wiosną tego roku po raz pierwszy w kraju lekarze połączyli pęcherzyk żółciowy z dwunastnicą za pomocą endosonografu. Zabieg wykonali przez jamę ustną chorego. Użyli do tego też protezy skonstruowanej własnym sumptem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post