Przebycie półpaśca a ryzyko sercowo-naczyniowe w wieku podeszłym

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
Asystentka

Przebycie półpaśca a ryzyko sercowo-naczyniowe w wieku podeszłym

Post autor: Asystentka »

Dość dobrze udokumentowano związek miażdżycy i związanych z nią chorób z nasileniem uogólnionego procesu zapalnego. Z drugiej strony w populacji geriatrycznej często spotyka się aktywację latentnego wirusa ospy wietrznej i półpaśca (Varicella zoster virus – VZV) – lekarze bardzo często mają do czynienia z cierpiącymi seniorami, u których stwierdza się charakterystyczną dla półpaśca pęcherzykową osutkę na podłożu rumieniowym, niesymetrycznie zajmującą obszar unerwienia danej gałązki czuciowej. Czy stan zapalny wywołany półpaścem może mieć wpływ na ryzyko sercowo-naczyniowe w populacji osób w wieku podeszłym?

Amerykańscy badacze związani z kliniką Mayo przeprowadzili badanie kohortowe obejmujące obywateli Stanów Zjednoczonych w wieku podeszłym przebywających we własnym środowisku, aby sprawdzić, czy przebycie półpaśca zwiększa u nich ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Badanie obejmowało okres od 1 stycznia 1986 roku do 1 października 2011 roku. W badaniu porównano ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca w populacji Olmsted County (Minnesota) w wieku co najmniej 50 lat, liczącej 4862 osób, które przebyły lub nie przebyły półpaśca, z ryzykiem stwierdzanym w populacji 19 433 osób, dobranych pod względem płci i wieku, z których żadna nie przebyła półpaśca. Częstość występowania punktu końcowego oceniano po 3, 6, 12 i 36 miesiącach od przebycia półpaśca.

Stwierdzono, że wśród osób, które przebyły półpasiec, ryzyko udaru mózgu i zawału serca było istotnie większe niż u osób, które nie przebyły półpaśca, jednak związek taki odnotowano jedynie po 3 miesiącach od przebycia tej choroby wirusowej (OR 1,53; 95% CI: 1,10–2,33; p = 0,04). W innych ocenianych punktach czasowych nie odnotowano związku pomiędzy przebyciem półpaśca a zwiększonym ryzykiem udaru mózgu lub zawału serca.

Wyniki te mogą mieć znaczenie dla potwierdzenia zasadności stosowania szczepionki przeciw półpaścowi, która nie jest jeszcze dostępna w Polsce.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post