Czy lekarz ma prawo sam się leczyć, skierować na badania

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Czy lekarz ma prawo sam się leczyć, skierować na badania

Post autor: Asystentka »

Lekarz ma prawo leczyć się sam

Brak jest podstaw prawnych, które zabraniałyby lub ograniczałyby lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego, który również sam jest osobą ubezpieczoną, prawo do wystawienia sobie skierowania na leczenie w warunkach ambulatoryjnych lub zlecania sobie dodatkowych badań, będących przedmiotem rozliczania i finansowania w ramach kontraktu zawartego z Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Takie jest stanowisko Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zbieżne z opinią Centrali Funduszu, przesłane do prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Magdy Wiśniewskiej, w odpowiedzi na pismo szefowej ORL w Szczecinie w tej sprawie. NFZ zaznacza, że warunkiem jest zachowanie przez lekarzy wszelkich obowiązujących w tej materii procedur obowiązujących osoby ubezpieczone, np. wpisanie na listę oczekujących.

"Z informacji uzyskanych od lekarzy wynika, że aktualnie borykają się oni z trudnościami w tym zakresie. Co więcej, kierownicy niektórych zakładów leczniczych wprowadzili formalny zakaz takiego leczenia. Uzasadniane jest to przede wszystkim względami formalnymi, jakoby takiego świadczenia nie można było wykazać i rozliczyć w NFZ, ponieważ występuje zbieżne imię i nazwisko lekarza z danymi pacjenta" - napisała Wiśniewska.

"W ocenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie sytuacja ta wymaga szybkiego wyjaśnienia tym bardziej, że obowiązujące przepisy nie zawierają zakazu do takiego leczenia" - dodała prezes szczecińskiego samorządu lekarskiego.

Jak przypomina Wiśniewska, ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w art. 57 określa wprost, że ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie z ustawową definicją, lekarz ubezpieczenia zdrowotnego to lekarz, lekarz dentysta będący świadczeniodawcą, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarz, lekarz dentysta, który jest zatrudniony lub wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

"Z powyższego przepisu nie wynika więc, aby lekarz będący osobą ubezpieczona nie mógł się leczyć i wystawić dla siebie skierowania, jeżeli jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, przy zachowaniu wszelkich wymaganych procedur, jak np. wpisanie na listę oczekujących" - uważa prezes ORL w Szczecinie. To stanowisko potwierdził także NFZ.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post