Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej

Post autor: Asystentka »

Wysiłek fizyczny stanowi swoisty test dla układu sercowo-naczyniowego. Adaptacja odbywa się w kilku obszarach: nerwowej regulacji układu krążenia, budowy mięśnia sercowego, czynności układu krążenia, w tym metabolizmu mięśnia sercowego i jego ukrwienia. Wszystkie te elementy muszą być uwzględnione u osób wykonujących systematyczny wysiłek fizyczny, a zwłaszcza uprawiających sport wyczynowy. Popularyzacja aktywności fizycznej jako sposobu zmniejszenia zachorowalności i obniżenia wskaźnika umieralności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego jest ważnym elementem profilaktyki i stwarza nowe wyzwania nie tylko dla lekarzy orzekających w poradniach specjalistycznych, lecz także zajmujących się ochroną zdrowia

Nadrzędny cel kardiologii sportowej, a nawet szerzej – medycyny sportowej, to prewencja nagłej śmierci sercowej. Rolą kardiologii sportowej jest wykrycie niestwierdzonych dotąd nieprawidłowości w układzie krążenia, ocena zmian w tym układzie pod wpływem intensywnych wysiłków fizycznych, oszacowanie możliwego ryzyka związanego z chorobą serca, jak i wydawanie opinii kardiologicznej na temat dalszej aktywności, na podstawie uzyskanych wyników badań, wiedzy i doświadczenia.

Kardiologia sportowa jest wymagającą dyscypliną kliniczną. Każde zetknięcie z nią uzmysławia, jak zatarte mogą być granice między normą a patologią, jak trudne i odpowiedzialne są decyzje dotyczące indywidualnego sportowca. Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej to doskonałe źródło wiedzy, przygotowane przez wybitne grono ekspertów pod redakcją najbardziej doświadczonych w tej materii polskich kardiologów.
Załączniki
kardiologia-sportowa.jpg
kardiologia-sportowa.jpg (3.27 KiB) Przejrzano 640 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post