Zespół nakładania astma POChP ocena rokowania

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Zespół nakładania astma POChP ocena rokowania

Post autor: Asystentka »

W ostatnim czasie obserwuje się wzrastającą częstość współwystępowania astmy oraz przewlekłe obturacyjnej choroby płuc, aczkolwiek nadal nieznana jest dokładna częstość współwystępowania tych dwóch jednostek chorobowych oraz długoterminowe rokowanie w przebiegu tej koincydencji. Dodatkowych informacji dostarcza badanie zaprojektowane przez Claudio Sorino i wsp., którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma European Journal of Internal Medicine.
Częstość występowania zespołu nakładania astma – POChP oceniano wśród 1065 osób w wieku > 65 r.ż., którzy wzięli udział w badaniu SA.R.A. (SAlute Respiratoria nell'Anziano, Respiratory Health in the Elderly).
Zespół nakładania astma – POChP potwierdzono u 11.1% pacjentów z grupy badanej (29.4% miało uprzednio rozpoznaną przewlekłą obutracyjną chorobę płuc, 19.7% - astmę). Stwierdzono dodatnią korelację pomiędzy zaburzeniami wydolności fizycznej, HRQL oraz występowaniem zespołu nakładania astma – POChP. Wykazano, iż pacjenci z rozpoznanym zespołem nakładania astma – POChP mają wyższe ryzyko zgonu, w porównaniu z pacjentami wolnymi od tego schorzenia (7.17/100 osobo-lat; współczynnik śmiertelności: 1.83). Po uwzględnieniu głównych zmiennych zakłócających nadal aktualne pozostawało istotnie podwyższone ryzyko zgonu wśród pacjentów z zespołem nakładania astma – POChP (HR: 1.82), wśród pacjentów z POChP (HR: 2.12), z zaburzeniami o charakterze restrykcji (HR: 2.41), natomiast nie obserwowano podwyższonego ryzyka zgonu wśród osób z rozpoznaną wyłącznie astmą.
Podsumowując, autorzy badania wykazali, iż pacjenci z rozpoznanym zespołem nakładania astma – POChP mają rokowanie zbliżone do osób z rozpoznaną POChP oraz istotnie gorsze, w porównaniu z osobami wolnymi od tego schorzenia, a także w porównaniu z osobami chorymi na astmę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post