Czt warto sprawdzić czy nie chorujemy na HIV?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Czt warto sprawdzić czy nie chorujemy na HIV?

Post autor: Asystentka »

Dlaczego warto się przetestować w kierunku zakażenia HIV?
dr Łukasz Łapiński
Ośrodek Profilaktyczno-Leczniczy Chorób Zakaźnych i Terapii Uzależnień Wrocławskiego Centrum Zdrowia SPZOZ
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Dlaczego warto się przetestować?
Odpowiedź jest prosta – po pierwsze dla samego siebie, po drugie – dla innych.

Dzięki lekom antyretrowirusowym długość życia osoby żyjącej z HIV niewiele różni się od długości życia osoby niezakażonej2. Jednak, aby nie umrzeć na AIDS, po pierwsze należy wiedzieć o swoim zakażeniu (i właśnie dlatego należy wykonywać badanie w kierunku zakażenia HIV), po drugie w odpowiednim momencie należy rozpocząć leczenie. Należy pamiętać, że sytuacje prowadzące do zakażenia to m.in. kontakty seksualne bez prezerwatywy z osobą, która nie wie o swoim zakażeniu (bo podejmowała sytuacje ryzykowne, ale nie wykonała badania) lub żyje z HIV, a po drugie dzielenie się sprzętem do iniekcji (nie tylko podczas podawania sobie narkotyków, ale również innych substancji, np. sterydów). Dlatego też każdej osobie, która miała chociaż jeden raz którąkolwiek z powyższych sytuacji, należy zaproponować badanie. Nie ważne jest czy uprawiała seks ze stałym czy przygodnym partnerem lub partnerką, czy było to jeden czy kilka stosunków seksualnych bez prezerwatywy. Identycznie nie ważna liczba iniekcji i rodzaj podawanego środka – ważne jest tylko to czy osoba taka dzieliła się sprzętem. W każdym takim przypadku warto zlecić badanie. Listę placówek, w których można zrobić badanie anonimowo i bezpłatnie można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS 4,6.

W zeszłym roku na AIDS zmarło 129 osób, w pierwszym półroczu tego roku – 62 osoby8. Gdyby u osób tych w odpowiednim momencie wykonano badanie w kierunku HIV, nie umarłyby one z tego powodu. Dlatego lekarze, pielęgniarki, położne i każdy pracownik służby zdrowia powinni proponować badanie w kierunku HIV każdemu pacjentowi, który w przeszłości podejmował zachowania ryzykowne. Jeszcze raz warto przypomnieć, że należą do nich niezabezpieczone prezerwatywą kontakty seksualne z osobami, które w przeszłości znajdowały się w sytuacjach ryzykownych (właściwie użyta prezerwatywa chroni w 100% przed zakażeniem) lub dzielenie się sprzętem do iniekcji. Po drugie, aby ludzie nie umierali na AIDS muszą przyjmować leki antyretrowirusowe. Wytyczne odnośnie do zasad rozpoczynania leczenia stale się zmieniają, dlatego też warto śledzić rekomendacje Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS publikowane każdego roku na stronie ptnaids.pl4,7. Obecnie dostępne leki antyretrowirusowe w porównaniu z pierwszymi preparatami są zdecydowanie bardziej skuteczne, a niepożądane działania są nieliczne i najczęściej niegroźne dla zdrowia oraz życia pacjenta. Również w niewielkim stopniu wpływają one na jakość funkcjonowania2.

Po drugie badanie warto wykonać dla innych. Dzięki obecnym lekom kobieta zakażona HIV może urodzić zdrowe, niezakażone dziecko. Jednak po pierwsze musi wiedzieć o tym (a więc musi wykonać badanie w kierunku zakażenia HIV), po drugie powinna otrzymywać leki. Trzecią, wcześniej niewspomnianą drogą zakażenia, jest przeniesienie wirusa z matki na dziecko podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią. A więc im wcześniej rozpoznamy zakażenie u kobiety ciężarnej, tym większa szansa na urodzenie niezakażonego dziecka3,4. Niestety ciągle w Polsce rodzą się dzieci zakażone HIV przez swoje matki, w 2015 roku – dwójka8. Jeśli ginekolog, położna, lekarz pierwszego kontaktu lub jakikolwiek pracownik służby zdrowia zaleciliby wykonanie badania w kierunku HIV, dzieci te urodziłyby się niezakażone. Należy również pamiętać, że często kobiety dowiadują się o swoim zakażeniu, gdy u dziecka rozpoznaje się AIDS lub umiera ono z tego powodu. Ponadto warto zrobić badanie w kierunku HIV dla swojego/swojej obecnego/obecnej lub przyszłych partnerów/partnerek. Z najnowszych badań jasno wynika, że prowadzenie skutecznego leczenia antyretrowirusowego (czyli u pacjentów z niewykrywalną wiremią w surowicy krwi) w znacznym stopniu (część badań udowadnia, że całkowicie) ogranicza przeniesienie zakażenia na partnera (oczywiście we wszystkich badaniach osoby współżyły bez prezerwatywy). Dlatego wykonywanie badań ma istotne znaczenie epidemiologiczne – pozwala ograniczyć epidemię HIV1.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post