Niepełnosprawny pracownik z emeryturą nie dostanie dopłaty dopłaty do pensji

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
Asystentka

Niepełnosprawny pracownik z emeryturą nie dostanie dopłaty dopłaty do pensji

Post autor: Asystentka »

Niepełnosprawny pracownik z emeryturą nie dostanie dopłaty do pensji
Niepełnosprawny pracownik z umiarkowanym lub lekkim stopniem dysfunkcji zdrowotnej, nawet jeśli nie osiągnął wieku emerytalnego i pobiera inny rodzaj emerytury (np. wcześniejszą z tytułu opieki nad niepełnosprawnym bliskim), nie otrzyma dopłaty do pensji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Przepisy niepozwalające uzyskiwać dofinansowania do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, który ma emeryturę, nie mogą być interpretowane w zależności od tego, na jakiej podstawie prawo do niej zostało ustalone - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

DGP powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który odrzucił dwie skargi kasacyjne złożone przez osobę prowadzącą aptekę. Pracodawca ten starał się o dopłaty do pensji osoby z uszczerbkiem na zdrowiu, ale Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) odmówił mu przyznania subsydiów płacowych.

Skarżący argumentował, że PFRON błędnie zinterpretował przepisy, ponieważ pracownik nie osiągnął wieku emerytalnego, a świadczenie z ZUS otrzymuje z tytułu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i zostało mu przyznane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki.

Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie NSA podkreśliły, że opisywana grupa niepełnosprawnych osób, które mają ustalone prawo do emerytury, niezależnie od jej rodzaju są wyłączone z dopłat do pensji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post