NFZ: wyższe ceny ograniczą dostęp do opieki długoterminowej

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

NFZ: wyższe ceny ograniczą dostęp do opieki długoterminowej

Post autor: Asystentka »

Podwyżka cen w opiece długoterminowej, spowodowałaby ograniczenie liczby zakontraktowanych świadczeń – wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowia w piśmie skierowanym do pielęgniarek.

Tak NFZ tłumaczy fakt, że nie we wszystkich województwach oddziały Funduszu zapłacą w przyszłym roku więcej za opiekę długoterminową. Mimo, że już w czerwcu Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała nowe, wyższe taryfy dla tych świadczeń.

Pacjenci i pielęgniarki interweniują w sprawie wycen

Pisaliśmy niedawno, że tylko trzy wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia płacą placówkom medycznym za świadczenia z zakresu opieki długoterminowej stawki zgodne z aktualną wyceną AOTMiT. Pozostałe proponują kwoty nawet o 30 proc. niższe. U prezesa NFZ interweniowały w tej sprawie m.in. organizacje pacjenckie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych i samorząd pielęgniarski. - Dyrektorzy poszczególnych Oddziałów NFZ w sposób dowolny stosują bądź ignorują opublikowane taryfy w przekazywanych świadczeniodawcom propozycjach planu rzeczowo – finansowego na I półrocze 2017r. Przykładowo taryfy te zostały uwzględnione prawidłowo w Oddziale NFZ Małopolskim i Kujawsko – Pomorskim. Natomiast Oddziały NFZ Podkarpacki i Łódzki w sposób nieuzasadniony dokonały samodzielnego obniżenia taryf ogłoszonych przez Prezesa AOTMiT – napisały pielęgniarki z OZZPiP do prezesa Funduszu Andrzeja Jacyny.

Wyższe ceny ograniczą dostęp pacjentów do opieki długoterminowej

- Przyjęte przez dyrektorów oddziałów NFZ rozwiązanie, jako mniej obciążające budżet płatnika, umożliwia Funduszowi utrzymanie realizacji świadczeń na dotychczasowym poziomie – wyjaśnia Leszek Szalak z departamentu świadczeń opieki zdrowotnej NFZ i dodaje, że taka strategia pozwoli również na lepszą kontrolę nad budżetem, a także „dokonanie analizy odnośnie możliwości pozyskania tych środków z innych obszarów finansowania świadczeń zdrowotnych.” Zdaniem przedstawiciela NFZ, jednorazowe zwiększenie ceny za osobodzień, mimo zwiększenia nakładów finansowych, spowodowałoby zmniejszenie liczby zakontraktowanych świadczeń, a tym samym zmniejszenie dostępności do tych świadczeń.

Pielęgniarki domagają się uruchomienia dodatkowych środków
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post