Mycie mięsa przed ugotowaniem a zakażenia

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Mycie mięsa przed ugotowaniem a zakażenia

Post autor: Asystentka »

Mycie mięsa przed ugotowaniem może prowadzić do niebezpiecznych zakażeń
Dr Jacek Postupolski* (Toksykolog), not. Ewa Tomkowska
Moja mama zawsze myje mięso przed włożeniem do garnka. Czy to ma sens? Przecież bakterie i tak zginą w wysokiej temperaturze. Gdy to widzę, zastanawiam się, czy przy okazji tego mycia nie zabrudziła czymś szkodliwym zlewu? - zapytała nas pani Monika
Mycie mięsa mija się z celem, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Surowe mięso, a szczególnie mięso drobiowe, narażone jest na zanieczyszczenia bakteriami chorobotwórczymi, np. salmonellą, które giną jedynie w procesie obróbki termicznej w temperaturze powyżej 70 stopni.

Bakterie te mogą jednak namnażać się zarówno na powierzchni surowego mięsa, jak i w środowisku kuchennym, np. na desce do krojenia czy w zlewie. Przygotowując mięso do pieczenia lub gotowania, powinniśmy zadbać, by miało jak najmniejszy kontakt z różnymi sprzętami kuchennymi i naszymi rękoma. Proces przyrządzania drobiu musi być szybki i prosty. Do obróbki mięsa najlepiej użyć jak najmniej przedmiotów, np. tylko jednej deski.

Mycie mięsa po wyjęciu z opakowania jest niebezpieczne, ponieważ umożliwia zakażenie bakteriami chorobotwórczymi wielu miejsc w kuchni, np. blatu, zlewu lub kranu. Woda rozbryzguje się po kuchni i wraz z nią przenoszą się bakterie na nasze ubranie, ciało, przyrządy kuchenne albo na produkty, które będziemy jeść na surowo, czyli nie mamy możliwości pozbycia się drobnoustrojów.

Niektórzy nie tylko obmywają mięso, ale moczą je dłużej w wodzie. Oczywiście to też jest błędne postępowanie. W wodzie bakterie świetnie się namnażają. W kuchni jest najczęściej ciepło, a drobnoustroje lubią taką temperaturę. Następnie wodę pełną bakterii chorobotwórczych wylewamy do zlewu, który zaczyna być również zakażony.

Przy wylewaniu wody zdarza nam się, że część jej się rozleje – wytrzemy plamę ścierką, a w niej bakterie zaczną się namnażać i co jakiś czas wraz z nią przenosić będziemy je na inne przyrządy i produkty.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post