Stypendia naukowe dla nastolatków żyjących z HIV

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Stypendia naukowe dla nastolatków żyjących z HIV

Post autor: Asystentka »

Warszawa: stypendia naukowe dla nastolatków żyjących z HIV
Podczas imprezy Viva Glam Night odbyła się premiera pierwszego w Polsce Funduszu Stypendialnego dla młodych ludzi żyjących z HIV.

Dzięki stworzonemu przez Fundację Edukacji Społecznej stypendium, w przyszłym roku kursy języka angielskiego rozpocznie większość zakażonych nastolatków. Organizatorzy liczą, że z czasem fundusz uda się rozszerzyć na wsparcie nauki na uczelniach wyższych w Polsce i zagranicą, a także na rozwój pasji i talentów młodych.

Mija 35 lat od wykrycia wirusa HIV. Ponad 35 milionów osób na świecie jest nim zakażonych, a w Polsce codziennie dowiaduje się o zakażeniu kilka osób.

- Potrzebujemy długofalowych, zaplanowanych i systemowych działań. Przemyślanej i konsekwentnie realizowanej strategii. HIV można powstrzymać. W wielu krajach udało się wyhamować epidemię - zaznacza prezes Fundacji Edukacji Społecznej dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.

- W Polsce niestety tylko 9% osób kiedykolwiek wykonało test, w niewiedzy żyje ponad połowa zakażonych osób. Za równo leczenie, jak i testowanie na HIV jest w Polsce bezpłatne, wszystko zależy więc od chęci zadbania o swoje zdrowie, a w przypadku kobiet w ciąży – również o zdrowie dziecka – tłumaczy.

Większość zakażeń HIV wykrytych u dzieci jest konsekwencją nierozpoznania zakażenia HIV u matki. Dlatego kluczową procedurą dla profilaktyki zakażeń wertykalnych jest wykonanie przez kobietę w ciąży testu w kierunku HIV. To lekarz ma obowiązek zaproponować́ pacjentce takie badanie – finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jeśli kobieta wie o swoim zakażeniu, podczas ciąży pozostaje pod opieką nie tylko położnika, ale również lekarza chorób zakaźnych, dzięki czemu ryzyko zakażenia dziecka w czasie ciąży lub porodu wynosi mniej niż 1%. Jeśli jednak kobieta nie ma świadomości zakażenia ryzyko przeniesienia HIV na dziecko wynosi 40%. W Polsce od 1985 r. rozpoznano zakażenie u 160 dzieci, ale ze względu brak rutynowego badania na HIV w ciąży ta liczba ciągle rośnie.

- Musimy promować testowanie, ale w tym samym czasie zrobić również wszystko, aby dzieci i młodzi żyjący z HIV miały normalne życie. Chronić je przed stygmatyzacją oraz zagwarantować im dostęp do przedszkoli, szkół oraz studiów. Takie osoby w żaden sposób nie zagrażają swojemu otoczeniu, jeśli tylko przestrzegane są podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa - podkreśla autorka Projektu Test, Agata Kwiatkowska.

- Dostępne leki sprawiają, że ludzie zakażeni HIV mogą prowadzić normalne życie, mieć zdrowe dzieci i wnuki – jednak większość społeczeństwa, niestety, nie zdaje sobie z tego sprawy - stwierdza Ankiersztejn-Bartczak.

- W tym roku w ramach Projektu Test stworzyliśmy pierwszy w tej części Europy Fundusz Stypendialny wspierający naukę języka angielskiego nastolatków żyjących z HIV. Stawiamy na język, ponieważ jest on nie tylko umiejętnością niezbędną dziś na rynku pracy, ale przede wszystkim da nastolatkom dostęp do najnowszej wiedzy i możliwość skorzystania z wielu międzynarodowych programów wsparcia - wyjaśnia prezes Fundacji Edukacji Społecznej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post